2024.04.25. - Márk

Toronto (Kanada)

Toronto (Kanada)
Toronto Kanada délkeleti részén a Nagy Tavak szívében fekszik, az Ontario folyó délnyugati partján. Az ország legnagyobb városa, az üzleti és a társasági élet központja.

Toronto elképesztõ mértékben megnõtt az elmúlt néhány év alatt, tekintélyes felhõkarcolói és rácsszerkezetû utcahálózata láttán pedig nem csoda, ha összetévesztjük az USA valamely nagyvárosával. Egyébként könnyen elõfordulhat, hogy láttuk már ezt a helyet, csak nem tudatosult a dolog: az amerikai filmipar - amelyet az olcsó árak és a helyi stábok profizmusa vonz ide - már sok-sok éve itt forgatja sikerdarabjait.
bohócdoktor vizit szja 1%

Torontóan minden megvan, amit egy nagy észak-amerikai nagyvárostól csak elvárhatunk: nyüzsgés, forgalmas utcák, szórakoztatóipar, kultúra, éjszakai élet és vendégvárás. Nagy lélekszámú bevándorló lakosságának köszönhetõen Torontóban a legkülönfélébb nemzeti konyhák óriási választéka várja a különleges ételekre vágyókat. Toronto olyan hely tehát, ahol jól érezhetjük magunkat. Vannak a városban nyugalmasabb helyek is, nevezetesen a tóparti nagy parkok.

Egy bizonyos pontot biztos nem lehet eltéveszteni, és ez a CN Tower, a világ legnagyobb szabadon álló szerkezete. Ha pedig a panorámában szeretnénk gyönyörködni, ki ne hagyjuk a torony tetején lévõ kilátót - hacsak nincs tériszonyunk! Az 1976-ban épült, 533 méteres szerkezet tetejérõl nézve az egész város szó szerint a lábunk alatt hever. Érdemes megnézni a közelben lévõ SkyDome-ot, amely a világon elsõként rendelkezett teljesen behúzható tetõvel, és sportpályája elég nagy ahhoz, hogy akár nyolc utasszállító repülõgép is parkolhat rajta.

A Yorki Óváros a város kihagyhatatlan része. Itt találhatjuk Toronto legöregebb és legjobb állapotban fennmaradt épületeit: a háromszög alakú Flatiron Buildinget, St Lawrence Marketet, amelynek galériája ad otthont a várossal kapcsolatos mûvészeti értékekbõl és történelmi emlékekbõl készült kiállításnak. Az északi piac óratornya az egyik legszebb emléke a viktoriánus klasszicizmusnak a városban. A nagy tiszteletben álló St. James Katedrális büszkélkedhet a város legmagasabb óratornyával. Érdemes megnézni a Toronto utcát, ahol a XIX. századból való, elegáns, háromemeletes irodaházakat találhatunk a szûk utca mentén.

A kikötõ felé vannak a galériák és kulturális központok. Kicsit északabbra történelmi jelentõségû emlékek, mint például a Mackenzie Ház, az Osgoode Hall és a Campbell Ház. A galériák és múzeumok közül nem szabad kihagyni az Ontario Mûvészeti Galériát és a Textilmúzeumot. Egy másfajta légkörbe csöppen bele aki meglátogatja a Kínai negyedet nyüzsgõ boltjaival és éttermeivel.

Yorkwille elbûvölõ boltjaival, galériáival, éttermeivel, éjszakai helyeivel és kávéházaival, az itt parádézó Jaguárokkal és Bentley-kkel Greenwich Village kicsinyített mása lehetne. Érdekesség a Cipõmúzeum, a Gardiner Museum of Ceramic Art, ahol a kerámiák történetét követhetjük nyomon, és a Royal Ontario Múzeum, amely a kínai templomszobrászatot és a koreai mûvészetet mutatja be.

A nagyszámú bevándorló sokat alakított a város képén. Ha már túl vagyunk a Kínai negyeden, akkor érdemes felfedeznünk Kis Itáliát. Bárjaival, pékségeivel, kávézóival és a ristorantikkal maradéktalanul emlékeztet Olaszországra. A városrész középpontjában lévõ Corso Italia igazi olasz mozikkal, füstös kávézókkal és biliárdtermekkel segíti a látogatót, hogy Olaszországban érezze magát. A közelben található a karibi és a koreai negyed, és a vegyes etnikumú Bloor Village. Toronto multikulturális városrészérõl alkotott képünket az egy szobából álló Ukrán Múzeum és a Tibeti Buddhista Templom teszi teljessé.

Nem szabad kihagyni a közelben lévõ Casa Lomát, amelyet a XX. század elején építtetett Sir Henry Pellat. A 98 szobás, középkori várszerû kúria gazdag berendezése a világ különbözõ helyeirõl származik, van közöttük például pompás olasz készítésû csillár, és olyan szõnyegek, amelyek a Windsori Kastély stílusára emlékeztetnek.

Ír bevándorlók alapították a belváros közelében lévõ Cabbagetownt (Káposztaváros). A terület arról kapta a nevét, hogy az itteni homokos talaj ideális volt a káposztatermesztéshez. Manapság Észak-Amerikában ezen a területen lehet megtalálni a viktoriánus építészet legszebb emlékeit. Itt található a vöröstéglás Torontói Táncszínház- és Iskola és a Boszorkányok háza, ami mézeskalács kinézete miatt kapta a nevét. A Cabbagetowntól északra látható a gazdagok negyede, a Rosedale, ahol gyönyörû kertek közepén egymást váltják a különbözõ stílusú házak és a vidéki stílusú földbirtokok. Ha kevés idõnk van, akkor az Elm Ave-re látogassunk el, ahol majdnem minden házat számon tart az Ontario Heritage Foundation történelmi vagy építészeti értéke miatt.

Ha elfáradtunk már a városnézésben, keressük fel valamelyik tóparti parkot. A legkedveltebb a Centre Island Park, amely a legjobb stranddal (Hanlan's Point Beach) büszkélkedhet. Centre Islandet hétvégenként emberek százai látogatják, de állandó lakosai nincsenek.

A turisták által legkedveltebb célpont Kanadában a Toronto közelében lévõ Niagara-vízesés. Évente több mint 12 millió ember utazik ide. A folyó két tavat (Eerie és az Ontario) köt össze, amelyek között 102 méter a szintkülönbség, így a folyó több mint 50 métert zuhan egy helyen. A vízesést a Kecske sziget vágja ketté. A két zuhatag közül a kisebb328 méter széles, a nagyobb egy közel fél kilométeres félkörívet formáló. Ezt a páratlan természeti jelenséget vagy látta már az ember, vagy tervezi, hogy meglátogatja.

A cikkhez további képek is tartoznak! Klikk ide <<<