2024.04.20. - Tivadar

Világörökségünk: Hollókõ

Világörökségünk: Hollókõ
A csodálatos természeti környezetben fekvõ település népi építészeti emlékeivel, napjainkig élõ paraszti hagyományaival 1987 óta szerepel a világörökségi listán. Múzeumai, a hollókõi vár maradványai számos látnivalót kínálnak. A község fölé magasodó, a XIII. századból származó vár históriája összefonódik a falu történetével. Az erõdítmény elsõ írásos említése 1313-ból származik, "castrum Hollokew" alakban. A XV. században további védõmûvekkel bõvítették. A török idõket átvészelt vár maradványaihoz erdei ösvény vezet a faluból.
bohócdoktor vizit szja 1%

Hollókõ leghíresebb látványossága a népi építészet megannyi emlékét õrzõ ófalu, amelynek településszerkezete az 1909-es tûzvész után alakult ki. A jellegzetes, tornácos, deszka mellvédes, kontyolt nyeregtetõs palóc parasztházakat a XX. század elejéig zsúptetõvel fedték. A településrész az UNESCO Világörökség-listáján is szerepel.

Az ófalunak azonban nemcsak a látványa érdekes. Mûködik itt Szövõház, Falumúzeum, Postamúzeum, Babamúzeum, kézmûvesház. Számos népi kismesterségnek dolgozik itt képviselõje.

Az építészeti emlékek mellett az évszázadokon át megõrzött néphagyományai is különlegessé teszik a falut. A hollókõi lányok, asszonyok a mai napig felveszik a népviseletet - igaz, csupán a vasárnapi szentmisékre és jeles ünnepek alkalmából.

A hollókõi vidék tájvédelmi körzet. Természeti értékeit, a táj és az itt élõ ember kapcsolatát mutatja be egy felújított parasztházban berendezett kiállítás, amelyet a Bükki Nemzeti Park gondoz.

A település csak közúton közelíthetõ meg: az M3-as autópálya irányából, Hatvan felõl a 21-es számú fõúton Pásztó elõtt balra kanyarodva, Salgótarján felõl Szécsényen át a 22-es számú fõúton. Szécsénybõl Rimócon át kerékpárút vezet Hollókõre.