2024.03.29. - Auguszta

Zöld-foki szigetek

Zöld-foki szigetek
A Zöld-foki szigetek az Atlanti-óceán gyöngyszeme, Afrikától mintegy 450 km-re, nyugatra fekszik. Egzotikus, érintetlen, turisták által alig felfedezett terület, ahol mindig meleg és napsütéses klíma és kristálytiszta, néhol smaragdzöld, néhol azúrkék tenger fogadja az ide látogatót. A szigeteket körülölelõ Atlanti-óceán különleges világa kék bálnákkal, palackorrú delfinekkel és teknõsökkel igazi kuriózum, szélfútta fehér homokos strandjai lenyûgözik a nyaralni vágyókat.
bohócdoktor vizit szja 1%

Látogasson el velünk ide, ahol télen is nyár fogadja, fedezze fel velünk a búvárok és szörfösök paradicsomát!

Történelem

A szigeteket 1456-ban a portugál Diego Gomez fedezte fel, 1462-ben a telepesek megalapították Santiago szigetén az elsõ települést (Ribeira Grande), amely az elsõ európai alapítású város volt a trópusokon. A portugál felfedezések után az anyaország gyarmatává vált, amely mindig is stratégiailag fontos kereskedelmi utak mentén feküdt. Az elsõ telepesek európai és afrikai rabszolgák voltak, ebbõl ered a mai sokszínû helyi lakosság.

A 16. században ezen az útvonalon zajlott a transz-atlanti rabszolga-kereskedelem, melybõl a város és a sziget jelentõsen profitált, késõbb azonban a rendszeres kalóztámadások és az 1712-es francia támadás után jelentõsége visszaesett. Ekkor új fõvárost alapítottak, Praia-t, amely 1770-tõl át is vette a fõvárosi szerepkört. A második legjelentõsebb településsé a Sao Vicente szigeten fekvõ Mindelo nõtte ki magát (állítólag a legszebb település a szigeteken), amely a 19. században kikötõjének köszönhetõen jelentõs pénzügyi központtá vált az Atlantitérségben. 1951-ben Portugália gyarmatból provinciává, tengerentúli megyévé „minõsítette át” a területet, de a szigetek az erõsödõ nacionalista törekvések kapcsán Bissau-Guineával összefogva függetlenséget követeltek. A

milcar Cabral vezetésével megalakították az „Afrikai pártot”, amely teljes társadalmi-gazdasági elszakadást szorgalmazott. 1960-61-ben Guinea szovjet segítséggel fegyveres konfliktust robbantott ki, amely 1973-ban Guinea függetlenségével, majd végül 1975. július 5-én a Zöld-Foki Köztársaság megalakulásával és függetlenedésével zárult. A köztársaságot jelenleg Afrika egyik legstabilabb demokráciájaként emlegetik, fejlettségében ma ott tart, ahol a Kanári-szigetek 10-15 éve, idegenforgalomból él és a turizmus kapcsán igen élénk nemzetközi érdeklõdés indult meg az ingatlanok iránt. Az ország a Kanáriszigetekhez hasonló „nagy felfutásban” reménykedik, amely a növekvõ külföldi tõkebevitel és az infrastruktúra fokozatos kiépítése következtében pár éven belül megvalósulni látszik.

Földrajzi adatok

A Nyugat-Afrika partjainál, a Zöld-fok és a szenegáli partok elõterében fekvõ tíz nagyobb és öt kisebb tagból álló vulkanikus szigetcsoport(4033 km2) évszázadokon át Portugália fennhatósága alá tartozott, jelenleg önálló köztársaság.A szigetcsoport fõvárosa a mintegy100.000 fõs lakosú Praia, amely Santiago szigetén fekszik, ám idegenforgalmi szempontból legjelentõsebb Sal szigete, ahova a charterjáratok közlekednek.

A szigeteket keskeny síkság keretezi, a mögöttes fennsíkok vulkáni kúpokat hordoznak. Esõ meglehetõsen ritkán esik, viszont állandó szél fúj, amely ideális a vízi sportok szerelmeseinek, fõként a szörfösöknek. A trópusi szavanna éghajlatú szigetek ültetvényein fõleg banánt, valamint kávét termesztenek exportra. Az ország lakosainak száma mintegy 520.000 fõ, kisebb része a behurcolt rabszolgák leszármazottaiból, nagyobb része mulattokból áll. A népesség fõként az idegenforgalomból és a halászatból él.

kartago tours