2024.04.16. - Csongor

Mozgáskorlátozott utasok a repülõgépen

Mozgáskorlátozott utasok a repülõgépen
Az ép utasokkal azonos jogokat biztosít a légi közlekedésben a mozgássérült és mobilitásukban korlátozott utasoknak egy nemrégiben életbe lépõ európai uniós rendelet. A Budapest Airport, a Malév, a British Airways és a Wizz Air illetékesét kérdeztük, mit jelentenek változást munkájukban a rendelkezések.

A jövõben a légitársaságok senkitõl sem tagadhatják meg az utaztatást mozgáskorlátozott volta vagy mobilitása más okból történt csökkenése - így elõrehaladott kora vagy vaksága - miatt - mondja ki a rendelkezés.
bohócdoktor vizit szja 1%

Csak pontosan meghatározott, például biztonsági okból utasítható vissza mozgássérült utas, illetve ha a repülõgép túl kicsi ahhoz, hogy - például a kerekesszék mérete miatt - helyet biztosítsanak neki a fedélzeten.

- A rendelet légitársaságokra vonatkozó egyes szakaszai már tavaly életbe léptek. A mostantól hatályos szabályok elsõsorban a repülõterek kötelezettségeit érintik. A Wizz Air az utasait a rendeletben meghatározottak szerint kezeli, így a most életbe lépett új szabályok nem befolyásolják a mi munkánkat - mondta Kázmér Natasa, a Wizz Air kommunikációs igazgatója.

Hardy Mihály a Budapest Airport Zrt. vállalati kapcsolatok igazgatója emlékeztetett arra, hogy eddig is utazhattak segítséggel a mozgásukban korlátozott utasok. Számunkra mindössze az a különbség, hogy az EU szabályok értelmében a mozgáskorlátozott utasok repülõtéri mozgása 2008. július huszonhatodikától átkerül a földi kiszolgáló cégek (úgynevezett ground handlerek, a Malév Ground Handling illetve a Celebi) felügyeletébõl a repülõtér üzemeltetõjének, vagyis a Budapest Airportnak a felelõsségi körébe. A szolgáltatást eddig a Delta és a Samaritánus Mentõszolgálat nyújtotta, velük a Budapest Airport meghosszabbította a szerzõdést. Egy késõbbi idõpontban ezt a szolgáltatást is megpályáztatjuk.

Naponta átlagosan 80 mozgássérült utas fordul meg Ferihegy két terminálján. Köztük olyanok, akiket valamely mentõszolgálat munkatársai segítenek le a géprõl és a repülõtéren található mentõautók egyikével szállítanak el.

- A szokásos eljárás az õ esetükben az, hogy már a jegy foglalásánál jelzik ilyen igényüket és ekkor a repülõtéri kiszolgálók már 36 órával a járat indulása elõtt tudomást szereznek a különleges kiszolgálást igénylõ utasról. Az érkezõ utasok esetében pedig az induló állomásról felszálló géppel egy idõben érkezik az üzenet a célállomásra, hogy hány mozgássérült személy található a fedélzeten. A szolgáltatásért az utasoknak nem kell fizetniük - tette hozzá Hardy Mihály.

- A British Airways évente mintegy 400 ezer mozgássérült utas szállít járatain évek óta. Az új szabályozás miatt ebben semmilyen változást nem kellett végrehajtani. A légitársaság látáskorlátozott utasainak segítséget nyújt, például a repülõtéren a repülõhöz való ki- és bejutáshoz kísérõt biztosítunk, a fedélzeten egyéni biztonsági bemutatót tartunk, valamint néhány járatunkon Braille-írásos anyagok is rendelkezésre állnak. Vakvezetõ kutyák ingyenesen utazhatnak járatainkon, de rendelkezniük kell a más országokba történõ belépéshez szükséges állatorvosi és egyéb igazolásokkal - fogalmazott a légitársaság illetékese.

- Az új szabályok nem befolyásolják a Wizz Air munkáját sem. Az egy járaton fuvarozható mozgáskorlátozottak számát legfeljebb biztonsági okból korlátozza a légitársaság. A kerekesszéket a csomagtérben szállítjuk, így az nem fordulhat elõ, hogy nem fér fel. A kerekesszék szállításának visszautasítására csak akkor kerül sor, amennyiben azok az akkumulátoron felül több mint 60 kilogramm súlyúak, valamint savas illetve szivárgásveszélyes akkumulátorral mûködnek. Szárazelemek, szivárgásbiztos akkumulátorok akkor fogadhatók el szállításra, ha a terminálok szigeteltek, megelõzve ezzel az esetleges rövidzárlatok kialakulását. Az akkumulátort szorosan a tolókocsihoz kell rögzíteni. Ezek az elõírások az üzletszabályzatunkban megtalálhatók - közölte Kázmér Natasa, a Wizz Air kommunikációs igazgatója.

A mozgássérült személynek ahhoz, hogy légi utazása során minden rendben legyen indulás elõtt jeleznie kell utazási szándékát.

- A tolókocsi igényt a foglalással egy idõben kell bejelenteni a Call Centernél, de ezt megtehetik három órával az indulás elõtt is. Egy járaton legfeljebb tíz mozgásában korlátozott, illetve magáról gondoskodni nem tudó utast tudunk szállítani, és ebbõl egy adott járaton legfeljebb öt olyan utas lehet, aki az utasfelvételtõl az ülõhelyig csak kerekesszékkel tud eljutni. A foglalás utáni bejelentés azzal a kockázattal jár, hogy nem tudjuk az igényt teljesíteni akkor, ha addigra a maximum szállítható fogyatékkal élõ utasok száma eléri a limitet. Ilyen esetben az üzletszabályzatunk alapján megtagadhatjuk az utas fuvarozását - tette hozzá Kázmér Natasa.

- Nagy változást a rendelet hatályba lépése a Malévnél sem jelent, hiszen mozgássérült vagy fogyatékkal élõ utasokat eddig is szállított a légitársaság. A rendelet kitér arra is, hogy minden olyan személyzeti tagnak (földi és légi), aki közvetlen kapcsolatba kerülhet mozgássérült utasokkal, kiképzésben kell részesülnie arról, hogy hogyan kell a mozgássérült utasok speciális igényeit kezelni. A légiutas-kísérõk képzésében ez eddig is szerepelt, a jövõben is hangsúlyosan kezeljük - fogalmazott Németh Krisztina, a Malév vállalati kommunikációs vezetõje.

A speciális igényeket foglaláskor kell jelezni. Például az egyes betegségben szenvedõ hordágyas személyek csak orvosi engedéllyel és kísérõvel utazhatnak.

A rendelet egyrészt biztonsági követelmények teljesítése érdekében (például a repülõgépnek vészhelyzet esetén az elõírt idõ alatt történõ kiürítése), másrészt abban az esetben engedi meg a fuvarozás megtagadását, ha a repülõgép ajtóinak, illetve ablakinak mérete nem teszi lehetõvé a mozgássérült utas beszállítását - magyarázta Németh Krisztina.