2024.04.16. - Csongor

Hogyan legyen olcsóbb az utazás

Hogyan legyen olcsóbb az utazás
Még nem tudni pontosan, milyen hatással lesz a magyarok utazási szokásaira a válság, de annyi azért valószínû, hogy a korábbinál többen utaznak majd rövidebb nyaralásra és egyre többen keresik az olcsó lehetõségeket.

1. A szállodai minibárt ezután legfeljebb csak a napközben a városnézés során vásárolt üdítõk és csokik hûtésére használjuk, s bármilyen csábító is az esti tévézés közben a minibárban lévõ méregdrága csipsz, ne bontsuk ki, túlságosan drága nassolás.
bohócdoktor vizit szja 1%

2. Kizárólag a fapados légitársaságok bevételeit gyarapítja az elsõbbségi beszállás lehetõsége, ugyanis a világon semmi értelme sincs, csak a felárat kell kifizetni érte. A fapadosok által használt repülõgéptípusokban a lehetõ legtöbb ülõhelyet zsúfolják be, ezért sokkal nagyobb lábtérre nem számíthatunk (legfeljebb a vészkijáratoknál), s a legtöbb reptéren a hátsó ajtóknál is ki lehet szállni. A transzferbusz pedig úgyis megvár, így sok idõt nem nyerünk, ha elõbb jutunk fel a fedélzetre.

3. Ha van rá lehetõség, mindig elõre foglaljuk le a szállodai szobát (akár interneten, akár telefonon), a legdrágább tarifát ugyanis akkor számítják fel, ha csak "beesünk" az utcáról. Tévhit, hogy ha utazási irodánál foglalunk, mindenképpen drágább lesz a szobaár, ugyanis az irodák legtöbbször kedvezményes árakat kapnak a hotelektõl.

4. A legolcsóbb megoldást, ha autóval szeretnénk átkelni a La Manche-csatornán, a SeaFrance társaság járatai jelentik.

5. A fapadosok akkor a legolcsóbbak, ha nem adunk föl egyetlen csomagot sem, minden holminkat a kézipoggyászban visszük föl a fedélzetre és természetes a saját szendvicseinket fogyasztjuk az út alatt. Biztosak lehetünk benne, hogy a légitársaságok mindig kitalálnak valami új szolgáltatást, amivel megdrágíthatják az utazást, foglalás elõtt gondosan tanulmányozzuk ezeket.

6. Reggelizzünk bõségesen a szállodában, így városnézés során beérjük majd egy olcsóbb szendviccsel is.

7. A repülõjegy lefoglalása elõtt, érdemes böngészni valamelyik árösszehasonlító oldalt is, például a Skyscanner.com-ot.

8. Ha van euró alapú bankkártyánk, olcsóbban juthatunk készpénzhez a nyaralás alatt.

9. Párizsi romantikus hétvége helyett vigyük kedvesünket Brüsszelbe. A hivatalnokok hétvégére hazamennek, olcsóbbak a szállodák és az éttermek is.

10. A tengerparti nyaralásoknál ez ma már természetes, de a városlátogató utaknál is érdemes apartmant foglalnunk szállodai szobák helyett. A nagy foglalóoldalakon már ezt az opciót is felkínálják. A száláshelyeken felszerelt konyha van, ahol fõzhetünk magunknak.

11. Ha a nyaralás alatt autóbérlést tervezünk, elõzõleg érdemes regisztrálni magunkat az autóbérlõ cégek ingyenes hírleveleire. Ennek két haszna, van: mindig értesülünk az akciókról és nem kell sorban állnunk az irodában, hanem mindent elõre elintézhetünk, s az autó ott vár minket a repülõtéren.

12. Együnk az utcán. Az utcai étkezdék nemcsak olcsóbbak a hagyományos éttermeknél, de meglepõ módon legtöbbjükben az étel is frissebb.

13. Ahol csak lehetséges - és fogyasztható a csapvíz - ne vásároljunk egy alkalomnál többször üveges vizet, mert nemcsak pénzbe kerül, de felesleges szemetet termelünk ezáltal. Ivókutaknál töltsük újra üvegünket.

14. Mindig vásároljunk közlekedési kártyát. A legtöbb európai nagyvárosban nemcsak a helyi közlekedési eszközöket használhatjuk ezekkel, hanem éttermekben, szórakozóhelyeken és múzeumokban is kedvezményeket kapunk.

15. Hotel helyett aludjunk hostelekben. Ma már nemcsak a diákoknak éri meg az olcsó és legtöbbször jó helyen lévõ szállások igénybevétele. A sztereotípiákat leküzdve kétágyas, tiszta szobákat fogunk találni, remek reggelivel és ami a legfontosabb, a szállodaiaknál jóval kedvezõbb árakkal.

16. Ha mindenképpen egy helyi idegenvezetõvel szeretnénk felfedezni a várost, ne fizessünk érte feleslegesen. Ehelyett keressünk önkéntes idegenvezetõket például a greeternetwork.org-on, õk biztosan a legjobb helyeket mutatják meg a városban.

17. Érkezés után a repülõtéren markoljunk fel egy adag ingyenes magazint, jó sok akciót, promóciót fogunk bennük találni, amelyekkel szintén csökkenthetjük költségeinket.

18. Ha Horvátországba készülünk, ne a határon váltsunk pénzt. Ez ugyan jóval kényelmesebb minden más megoldásnál, de a váltási árfolyam általában itt a legrosszabb.

19. Repülõjegy foglaláskor sokat spórolhatunk, ha hajlandóak vagyunk bonyolultabb, több átszállással megközelíteni a kiválasztott nyaralóhelyet. A legnépszerûbb spanyolországi szigetekre hihetetlen árakon juthatunk így el.

20. Ha nem bízunk a helyi taxisokban, kérjük meg a szálloda portását, hogy hívjon egyet nekünk. Persze, ne a hotel Mercedes limuzinját, hanem a helyi taxivállalat autóját, ha egy mód van rá.

21. Párizsban minden hónap elsõ vasárnapján és július 14-én ingyenesen juthatunk be a Louvre-ba. Mindenhol érdeklõdjünk az ingyenesen megnézhetõ látványosságok felõl. Teljes városnézéseket lehet úgy lebonyolítani, hogy egy fillért sem fizetünk a belépõjegyekért.

22. Általában igaz, hogy annál olcsóbban jutunk repülõjegyhez, minél korábban foglaljuk le a jegyet. Ez a charterjáratok esetébn nem így van. A nyári charterekre legtöbbször a szállás megvásárlásával együtt juthatunk fel, viszont, ha egy gép foglaltsága viszont nem megfelelõ, a bérlõ utazási irodák az utolsó pillanatban csak repjegyeket is piacra dobnak - legtöbbször igen alacsony áron - hogy így csökkentsék költségeiket. Ki utasítana vissza egy 10 ezer forintos jegyet a török riviérára?

23. Utazzunk interrail bérlettel. Az európai országokra érvényes vasúti jegyek ismét divatba jönnek és az áruk is megfizethetõ. Az egy zónához tartozó országokat így akár úgy is bejárhatjuk, hogy minimális összeget fordítunk szállásra.

24. A repülõtéri taxik helyett inkább busszal, vagy ahol van rá lehetõség, vonattal menjünk a városba. A repülõtéri taxisok mindenhol drágább tarifával dolgoznak.

25. Alkudozzunk, kérjünk árkedvezményt a szállodáknál és az utazási irodáknál is, manapság égetõ szükségük van a turistákra és ezt ügyesen ki lehet használni.