2024.04.24. - György

Dublin: szórakozás hajnalig

Dublin: szórakozás hajnalig
Dublin a harmadik leglátogatottabb fõváros Európában. Folyó szeli ketté, sziluettjét nem csúfítják felhõkarcolók. Annak ellenére, hogy az ország lakosainak egyharmada a fõvárosban él, megmaradt középkori, emberléptékû településnek.

A legfõbb látnivalót a kora-középkori óváros jelenti. A vár környékén már a történelem elõtti korban is volt település. Dublin jelentése sötét tó (Duhh Linn), a mely a Liffey és a Poddle folyók összefolyásánál keletkezett. Ez utóbbi egykor kettészelte a vár területét, ma a föld alatt csörgedezik.
bohócdoktor vizit szja 1%

Az angol-normannok 1170-ben húztak erõs falat a vár köré, ekkor kezdõdött a város fejlõdése is. A falakból egy kevés ma is látható, de a két legjellegzetesebb angol-normann örökség a Christ Church Cathedral (1172) és Írország legnagyobb temploma, a St Patrick's Cathedral (1192). Amikor a város György király alatt terjeszkedni kezdett, a Temple street macskaköves utcáiból a kézmûvesek és kereskedõk negyede lett. Ma ez a város legfelkapottabb, éttermektõl, kocsmáktól, üzletektõl nyüzsgõ bohém mûvésznegyede.

Dublinban könnyû átmulatni egy éjszakát, mert rengeteg szórakozóhely van, közel egymáshoz. A paletta széles: vannak világszínvonalú színházak, koncertek, ír népzenét, jazzt vagy rockot játszó kisebb klubok. Az írek amúgy is mesteri szervezõi minden ünnepnek és fesztiválnak, õk azok, akik egyetlen szál hegedûvel vagy tangóharmonikával is hihetetlen hangulatot képesek varázsolni. A zene és a tánc hozzátartozik az írek mindennapjaihoz, Írország az egyetlen ország, amelynek nemzeti jelképe egy hangszer, a hárfa.

Ha nem is ír találmány, de Írországra nagyon jellemzõ a kocsma, a pub, amely valóságos életforma a Zöld szigeten. Sok regény, dráma cselekményének színhelye, itt találkoznak a lázadó fiatalok és a politikusok, itt debütálnak világhírû zenészek. Az õsi ír kocsmákba a tartalmas és jóízû ételek, az erõs sör, a barátságos helybéliek és a vidám hangulat, azaz a mulatság miatt érdemes betérni. Az ír kocsmák a középkori fogadók utódai. Viktória királynõ korában a szeszfõzés és lepárlás volt a két legjövedelmezõbb iparág. Egyes kocsmák díszes, Edward vagy Viktória korát idézõ belsõ kiképzése, a mahagóni burkolat és a márvány bárpult is ezt igazolja.

Lenyûgözõ a Stag's Head, a Viktória korabeli (1770) kocsma eredeti tükrökkel, festett ablaküvegekkel és mahagóni bárpulttal. 1779 óta mûködik a McDaid's, amely három szinten fogadja a mulatni vágyókat, mégsem vesztette el bohém jellegét. A legrégibb az 1198-ban alapított Brazen Head, jelenlegi állapotában 1750 óta mûködik. A leghíresebb a Temple Bar, amely 600 férõhelyével a legnagyobbak egyike, ráadásul esténként élõ zene szórakoztatja a közönséget. Itt kizárólag osztrigát lehet fogyasztani, az ínyencek az édeskés, barna helyi sört, a világhírû Guinnesst kortyolják rá.