2024.03.29. - Auguszta

Karcag - A nagykunság fõvárosa

Karcag - A nagykunság fõvárosa
Karcagon a „Nagykunság fõvárosában” huszonhárom-ezren élnek. A város alapítói, a térség benépesítõi a kunok voltak, akiket IV. Béla király telepített le itt a tatárjárás után.

A kunok nomád életformájukat a XV. századtól feladták s megkezdõdött beolvadásuk a magyarságba. A régi kiváltságokból eredõ kun öntudat még napjainkban is él az itt élõk lelkében. Az egykori szokásokat eleveníti fel a kunkapitány-választás, a háromévenként megrendezett Kunok Világtalálkozója, ezeket erõsíti a meglévõ magyar-kazak sokoldalú kapcsolat is.
bohócdoktor vizit szja 1%

Karcag a Nagykunság életében több szempontból is körzetközponti szerepet tölt be: jól kiépített intézményhálózatának köszönhetõen, több mint százezer ember egészségügyi, oktatási, kulturális és kereskedelmi igényeit elégíti ki; 2004-tõl a Karcagi Többcélú Kistérségi Társulás székhelye.

Itt él és dolgozik Györfi Sándor Munkácsy- és Mednyánszky-díjas szobrász, munkásságának köszönhetõen több mint félszáz köztéri alkotás díszíti a várost, jelentõs történelmi eseményeknek és a város jeles szülötteinek állítva emléket.

Karcag népmûvészetérõl is ismert. Kántor Sándor fazekas munkásságát a karcagi fazekasok éltetik tovább, ezen kívül számos grafikus, festõ és népi iparmûvész: csipkeverõ, fafaragó, népi bútorkészítõ, mézeskalács-készítõ, szõnyegszövõ, hímzõ is él és alkot itt. A városban rangos Vegyeskar és Szimfonikus Zenekar is mûködik, a helyi tánccsoportokkal, a nóta- és népdalénekesekkel együtt a település kulturális életének meghatározói.

A város nevezetességei a mûemlék református templom, a görögkeleti templom és az izraelita templom. A lakosság többsége református vallású, de mint látható hogy több felekezet is jelen van. Szintén mûemlék a szélmalom, a Zádor–híd, a földbe ásott temetõcsõsz-ház, a felújított Morgó Csárda, a Györffy István Nagykun Múzeum épülete és a Karcagi Nagykun Református Általános Iskola, a Nagykunsági Tájház.

A népi építészeti emlékek közül jelentõsek: az Erkel Ferenc úti Fazekasház, és parasztház, valamint a Munkás és Virág utcákban található eredeti, népi klasszicista stílusban emelt lakóépületek. Érdekes látnivaló a 4-es sz. fõút mentén, a Kis-hegyesbori halmon álló Kun emlékhely, a Nagykun Millenniumi Emlékmû, a Kossuth tér, a száz éves városháza, a gimnázium épülete, a Kálvária-halom, Kováts Mihály huszárezredes emlékhelye, valamint az Orvostörténeti és Patika-kiállítás, amelyben egy patika eredeti berendezése, és Kátai Gábor karcagi gyógyszerész életét bemutató gyûjtemény látható. A védett kövesdaráló, a város egykor híres malomiparát bemutató malomtörténeti kiállítás érdekes látnivaló, csakúgy, mint a karcagi Kutatóintézetben látható „A Nagykunság védett természeti értékei” címû kiállítás.

A helybeliek és a turisták több, napjainkban már országos hírûvé vált, a karcagi sajátosságokat felvonultató rendezvényen vehetnek részt. Május második hetében a Kováts Mihály Emléknapok eseményeire, június utolsó hétvégéjén az országos hírûvé vált gasztronómiai fesztiválra, a Karcagi Birkafõzõ Fesztiválra várják a látogatókat. Augusztus 20-hoz kapcsolódik a Nagykunsági Kulturális Napok rendezvénysorozata, amely a Nagykunság kulturális értékeit mutatja be. A lovas hagyományok ápolását szolgálja az október elsõ hétvégéjén megrendezett Karcagi Lovas Napok színes két napos eseménysorozata.

A Kurucz Testvérek Nemzetközi Birkózó Emlékverseny, a különbözõ labdarúgó-tornák és az országos duatlon és karate verseny is sok sportbarátot vonz a városba. A város lakói kun vendégszeretettel várják a vendégeket.

A természetkedvelõk számára ideális túracél lovon, kerékpárral és lovas fogattal a Zádor - híd és környéke, amely a Világörökség részévé nyilvánított Hortobágyi Nemzeti Park déli fogadókapuja. A túrázók a szélmalommal szemben lévõ Szélmalmi Fogadóházban megpihenhetnek, az udvaron fõzésre, sütésre is lehetõség van. Kerékpárkölcsönzésre is van lehetõség. A Kecskeri – puszta szintén a természetjárók kedvelt kirándulóhelye. Az érintetlen táj élõhelyeinek védett növény- és állatvilága mindenkinek felejthetetlen élményt ígér. A Nagykunságban fellelhetõ kunhalmok legendákról mesélnek, a kunok ittlétének emlékét õrzik. A Kutatóintézet Arborétuma kellemes kirándulóhely. A Kunlovardában õshonos állatok láthatók, és lehet lovagolni is. A város határa a horgászat és a vadászat kedvelõinek is kínál lehetõségeket.

A gasztronómia ínyencei Karcagon kóstolhatják meg a legjobb birkaételeket, az öreglebbencset, itt készítik el a legfinomabb bojtáravatót, és vannak olyan háziasszonyok, akik több mint húszféle kalácsot tudnak sütni.

Ha Ön gyógyulásra, pihenésre vágyik, keresse fel Karcag gyógyvizû strandfürdõjét, amely egész évben a vendégek rendelkezésére áll. A 36-38 C° -os jódos, karbonátos gyógyvíz alkalmas az ízületi- és izombántalmak kezelésére. A helyszínen az OEP által finanszírozott gyógykezelés is biztosított. Az élménymedence és a strand parkja kellemes felüdülést kínál.

A strandfürdõben lévõ kemping és panzió kényelmes szálláslehetõséget biztosít a sátras és a lakókocsis turizmus kedvelõi részére is. A nemrégen megnyílt Nimród **** Bioszálloda és Bioétterem az igényes turistáknak is megfelelõ szálláshelyet biztosít.