2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Buenos Aires: A Szentháromság városa

Buenos Aires: A Szentháromság városa
Buenos Aires, Argentína fõvárosa, egyben legnagyobb városa és kikötõje, valamint Latin-Amerika egyik legnagyobb városa.

A 19. századi polgárháborúkat követõen a város elszakadt Buenos Aires tartománytól és nagyvárossá nõtte ki magát, beolvasztva Belgrano és Flores városokat. Az argentinok szövetségi fõvárosként is nevezik megkülönböztetésül az azonos nevû tartománytól. Az 1994. évi alkotmányban Ciudad Autónoma de Buenos Aires néven hivatalosan is autonóm városi rangot kapott.
bohócdoktor vizit szja 1%

Buenos Aires nevének jelentése: jó levegõ, de másik jelentésének megfelelõen jó szelek értelemben használják. Buenos Aires egyeteme, az UBA, Dél-Amerika egyik legnagyobb oktatási intézménye, a világ minden részérõl fogad diákokat. Az egyetem eddig öt Nobel-díjast adott a tudománynak.

A város jelentõs kulturális központ. Rengeteg múzeuma és könyvtára, valamint színházai és mozijai vannak. Talán nincs a világon még egy olyan város, ahol ennyi szobrot és szökõkutat lehet megcsodálni, mint itt.

Az egyik legjelentõsebb kultúrintézmény, a Teatro Colon, megannyi opera-, színházi- és filharmonikus elõadással. A helyi operaház gyakran tûzi mûsorára magyar szerzõk mûveit, leggyakrabban Bartók és Kodály zenevilágát elevenítik meg, mégpedig magyarul. Hosszú éveken át a Buenos Aires-i operaház koncertmestere és karnagya a magyar Eiler István volt, aki Dorogról származik.

Szintén jelentõs a Kultúra Háza, továbbá rengeteg klub és színpaddal rendelkezõ szórakozóhely biztosítja a pezsgõ mûvészi életet.

Argentína egyik nemzeti unikuma, a Tango, amellyel szinte mindenhol, mindenkor találkozunk. Carlos Gardel az egyik legjelentõsebb és legnépszerûbb tangoénekes volt, Astor Piazzolla pedig az egyik legkiválóbb zeneszerzõ.

Éppen az 1978-as argentin labdarúgó világbajnokság ideje alatt mutatták be az Evita címû musicalt, majd az Andrew Lloyd Webber musicalébõl készült film egy részét is itt forgatták Madonnával a fõszerepben.