2024.04.24. - György

5 látnivaló Romániában

5 látnivaló Romániában
Palatul Parlamentului

Ceausescu, a "Kárpátok Géniusza", elhatározta, hogy felépítteti a Nép Palotáját, Európa legnagyobb épületét. Kezdetnek leromboltatott egy egész városnegyedet, majd a nem éppen túltermeléssel küzdõ román népgazdaság szinte minden erejét ennek az egy épületnek az építésére fordította.

Az eredmény: egy 12 emeletes, 3100 szobás, 330 ezer négyzetméteres, teljességgel kihasználhatatlan monstrum, amelynél csak a washingtoni Pentagon nagyobb.
bohócdoktor vizit szja 1%

Ceausescu egoizmusját jól mutatja, hogy a lépcsõfokok magassága a szokásosnál jóval alacsonyabbak, mivel a "Conducator" alacsony volt és nem szeretett lépcsõzni. Ami még ennél is döbbenetesebb: mivel a Ceausescunak egészségügyi problémák miatt nem kellett vécére mennie (a hasfalán kívülre zacskóba vezették el a vizeletét és a székletét), az egész hatalmas épületben emeletenként mindössze két mellékhelység van.

Ha neki nem kell, ne kelljen másnak sem. Az épületben ma a román nemzetgyûlés ülésezik, a maradék helyet (van bõven) pedig konferenciákra próbálják kiadni. A palota a Boulevardul Unirii végén, a városközponttól délnyugatra van; szervezett csoportokban látogatható (a belépõ felnõtteknek 60.000, diákoknak 25.000 leibe kerül), de az igazi élményt talán mégiscsak kivülrõl (és messzirõl) nyújtja.

Nemzeti Tudományos és Mûszaki Intézet

Nem igaz, hogy Ceausescu csak magára gondolt volna. A bizonyíték? A feleségének is építtetett egy hatalmas épületet, pont szemben a fent említett monstrummal. A négy elemit végzett Elena Ceausescu világéletében kémikus szeretett volna lenni, így õt választották meg - minden bizonnyal teljesen demokratikusan - a román tudományos csúcsintézmény elnökének. A történelem azonban õt is elsodorta, így a ma is befejezetlen épületet a Román Tudományos Akadémia 29 intézete használja. A Ceausescu házaspár megalomániájának groteszkségét még jobban kiemeli a hatalmas épületet körülvevõ rozsdás vaskerítés és a máig befejezetlen, sivár elõcsarnok, a benne pihegõ kutyák népes csoportjával. Az épület nem látogatható.

Stavropoleos templom

Bukarest talán legszebb emléke ez az ortodox templom és a hozzátartozó egykori kolostor (str. Stavropoleos, közel a Calea Victoriei-hez). Az UNESCO által védett templom mérete alapján inkább kápolnára emlékeztet. A 18. század közepén emelt épületben belül egészen elképesztõ freskókat és egy aranyozott ikonosztázt találunk. A templomot kivülrõl is szép freskók díszítik. Körülötte egy oázissal felérõ, a sok beton között különleges üditõ, fás, virágos, madárcsicsergéses kertet találunk.

Keresztelõ Szent János templom

A Boulevard Brâtinau végének bal oldalán, Piata Uniriihez közel, egy percre a McDonaldstól, a sokemeletes betonházak között, ott, ahol a fekete Dacia taxik a járda közepén parkolnak, van egy kis templom. A belépõ a szokatlan nyugalom mellett a hatalmas, szõlõlevél-motívumokkal díszített aranyozott-festett fa ikonosztázra figyelhet fel - már ezért is érdemes belépni. A templom múltja sokat elárul a román történelemrõl: eredetileg néhány méterrel arrébb, a Boulevardul Uniriin ált, de mivel megbontotta a Nép Háza felé vezetõ három kilométer egységét, bonyolult eljárással egészen egyszerûen arrébb vontatták. Ceausescu eredetileg le akarta rombolni, de ettõl a nemzetközi tiltakozás hatására elállt.

Muezul Satului (Falumúzeum)

Bukarest egyik legérdekesebb látnivalója a nagyon gazdag gyûjteménnyel rendelkezõ Skanzen (Soseaua Kiseleff, a repülõtér felé vezetõ úton, a diadalív mögött). Nyitva hétfõ kivételével minden nap 9-17 óráig. A belépõ 20.000 lei, a fotójegy 50.000 lei. Erre a hatalmas, parkos területre hatvannál is több falusi házat állítottak itt ki kiváló állapotban udvarral, kerítéssel, gazdasági épületekkel. Az épületek Románia egész területérõl származnak, így sok erdélyi házat is láthatunk. A származási helyek románul vannak kiírva, így ezeket néha nehéz beazonosítani. Néhány helyen adnak francia vagy angol nyelvû leírást. A házaknak csak egy részébe lehet bemenni, de mindenképpen nézzünk be az ablakon - sok szép hiteles népmûvészeti emléket (festett és faragott bútorokat, szõtteseket, gyönyörû kézimunkákat) láthatunk.