2024.04.16. - Csongor

Peking - Sárkányok az égen

Peking - Sárkányok az égen
A kínai bölcsek szerint aki teát iszik, annak szellemi képességei tiszták és frissek lesznek. A kínaiak törekvése a test és a lélek örökös ápolására azonban nem merül ki pusztán a teázásban: naponta gyakorolják a taj csi mozdulatokat a parkokban, de akár az utcán vagy a buszmegállóban is.

A pekingiek közvetlenek, mosolygósak, gyermeki ártatlansággal gondolkodnak. Kedvesen, segítõkészen és nagyon kíváncsian állnak a külföldiekhez. Rendszeresen meditálnak, szabadidejükben pedig - gyermekként és felnõttként is - kedvenc foglalatosságuk a sárkányeregetés. Igen rendszeretõk: naponta háromszor, ugyanabban az idõpontban étkeznek, és a déli ebéd után mindig lepihennek egy-két órára. Ennyibõl is kiderül, milyen távol áll az övékétõl a mi zaklatott nyugati kultúránk.
bohócdoktor vizit szja 1%

Híven õrzött hagyományok

A tea egykoron az uralkodók itala volt, késõbb azonban már - mind a mai napig - minden kínai ételében fontos szerepet töltött és tölt be. A teaházak a társas érintkezés színterei voltak, ahol gõzölgõ csészék mellett üldögélve kedélyesen társalogtak, filozofáltak, olykor sakkoztak is a polgárok. Ma Peking teaházaiban belépõjegy ellenében nemcsak finom virágteákat kóstolhatunk kínai aprósütemények és szárított gyümölcsök kíséretében, de végignézhetünk egy egyórás élõ elõadást is. A mûvészek ilyenkor a pekingi operák könnyebben emészthetõ jeleneteit adják elõ, miközben akrobatikus mutatványokkal szórakoztatják a közönséget.

Bizarr fogások

Jóformán nincs olyan város a világon, ahol ne találnánk kínai éttermeket - a pekingi konyha mégis tartogat számunkra újdonságokat. Mivel az európai ember gyomra kezdetben kissé érzékenyen reagál az új fogásokra, az elsõ napokban érdemes drágább, minõségi éttermeket keresnünk. Késõbb bátrabban próbálkozhatunk a helybeliek kedvenc kifõzdéivel is. A legkülönlegesebb ízekre vadászva juthatunk el - este 6 óra után - a Vang Fu Csingra, ahol akár bogárlárvát, skorpiót, kutyahúst és kismadarat is rendelhetünk. Bár de az európaiak valószínûleg csak nézelõdni jönnek. A halízû húst és a 100 napos tojást azonban nyugodt szívvel megkóstolhatja mindenki. Gyomorfertõtlenítés céljából azért nem árt étkezések elõtt és után is felhörpinteni egy korty argotto pálinkát vagy maotájt.

Két keréken és négy keréken

Pekingben a metrót és a taxit érdemes választani. Elõbbi megfelelõen kiépített, tiszta az állomások nevei kínai írásjelekbõl átírva is szerepelnek. A taxi olcsó, bár a taxisok rendszerint híján vannak az angoltudásnak. Tanácsos ezért olyan térképpel felszerelkezve útnak indulni, amin a keresett célállomás neve kínai jelekkel is szerepel. Buszra szállni kicsit kockázatosabb vállalkozás: a rozzant állapotban lévõ, túlzsúfolt, lassú járatok viszonylag olcsók, a minõségibb változatra azonban többe kerül a jegy. A városlakók kedvelt jármûve a bicikli. Kerékpárutakat ezért szinte mindenhol találunk, és az autósok is vigyáznak a két keréken közlekedõkre. Gyakrabban fordul elõ, hogy a kerékpárosokat kell megregulázni, amiért áthajtanak a piros jelzésen.

Séta a nagy falon

Pekingtõl 15 km-re keletre található a Nyári palota, amelynek látogatását egész napos programként érdemes megtervezni. Itt egy közel 300 hektáron elterülõ, fallal körülvett parkban csónakázótó, uszoda, múzeum és egy skanzen is áll, utóbbiban valamennyi kínai épülettípust bemutatják A palotától nyugatra fekszik a festõi szépségû Illatos-hegy. Nevét azonban megtévesztõ módon nem az illatáról, hanem az alakjáról kapta, az ugyanis a kínai füstölõre emlékeztet. Pekingtõl északra húzódik a Jan-san hegy gerincén végigfutó Nagy Fal. Az eredetileg 6000 kilométer hosszú építményen nem lehet egészben végigmenni, csak a felújított részek láthatók.

Pekingi extrák:

A kínai beszélt nyelvben nagy szerepe van a hangsúlyoknak, a leírt szónak kiejtéstõl függõen más jelentései vannak. Európai fülnek ezért furcsa a dallamos és kissé emelt hangú kínai beszéd.

Pekingben nem a kutyákat, hanem a madarakat szokták "sétáltatni", méghozzá kalitkástul. A gazdik úgy gondolják, hogy ha az énekes madarak hallják a többi madár hangját, egymástól tanulva még szebben fognak énekelni.

A kínaiak erõsen hisznek a számmisztikában. Ezért van az, hogy szinte mindent kettesével csomagolva árulnak.

A márkás ruhákat Kínában lehet a legolcsóbban megvenni, hiszen a nagy nemzetközi cégek szinte mindent itt gyártanak.

Mindenhol kötelezõ az alkudozás, még az áruházak technikai osztályán is.

A cikk elkészítésében partnerünk volt a MALÉV!

A cikkhez további képek is tartoznak! Klikk ide <<<