2024.03.29. - Auguszta

Ciprus

Ciprus
Ciprus a szépség szigete és az éles kontrasztok országa. Az aranyló, napsütötte tengerparti strandok után hûvös, fenyvesekkel borított hegyvidéki területek tárulnak a látogató szeme elé, a békés, idõtlenséget sugárzó kis falvak gyökeres ellentétben állnak a modern, kozmopolita nagyvárosokkal, a tengerparti luxushotelekbõl kiterjedt, érintetlen tájakra érkezik a látogató. Ciprus azonban mindenekelõtt a béke szigete.
bohócdoktor vizit szja 1%

Nicosia, Ciprus fõvárosa a sziget közepén, a Mesaoria fennsíkon fekszik, amelyet északról a Kyrenia hegyvonulat szegélyez. Noha Nicosia eseményekben gazdag története a bronzkorig vezethetõ vissza, fontos szerephez a XI. században jut, amikor a Lusignánok uralkodása alatt a sziget fõvárosa lesz és virágzó várossá válik, ahol csodaszép királyi palota épül és több mint ötven templom áll. Jelenleg a Ciprusi Kormány és a diplomáciai kirendeltségek székhelye, valamint a sziget kulturális központja. Nicosia két különbözõ arcát mutatja a turistáknak: egyrészt a régit, eredetileg ugyanis a város a 16.századi velencei várfalon belül húzódott, ez jelenleg az óváros, múzumokkal, régi templomokkal, középkori épületekkel, amelyek nosztalgikus hangulatot árasztanak, másrészt újat, a nyüzsgõ modern metropoliszét, amely a várfalakon kívül húzódik. A város szivében húzódik a "zöld vonal" amely az 1974-es török invázió óta kettéosztja az országot és a fõvárost, Nicosiát is, leválasztva a törökök által elfoglalt városrészt.

Ciprus déli partján fekvõ Limassol a szigetország második legnagyobb városa, a legnagyobb tengerparti üdülõhely és a sziget legjelentõsebb kikötõje. Lenyugözõ háttérként a város mögött, a tengerparttól mintegy 10 mérföldre húzódik a Troodos hegyvonulata, amelynek termékeny domboldalain található Ciprus szõlõültetvényeinek jelentõs része.

Limaszol

Limasszol két városállam, Amathous és Kourion utódaként jött létre, és itt tartotta a középkorban menyegzõjét Oroszlánszívû Richárd és Navarrai Berengária. A jelenkori város nagyon fontos turisztikai, kereskedelmi és borászati központ.

A város tengerparti sétányávalal, a nyüzsgõ kis vásárlóutcákkal könnyed, gondtalan vakációs hangulatot áraszt. Limasszol kifejezetten a szórakozáskedvelõk uticélja, a szigeten itt a leginkább pezsgõ az éjszakai élet. Az egész sziget legismertebb fesztiváljára, a minden év szeptemberében megrendezésre kerülõ Limasszoli Borfesztiválra is itt kerül sor, amikor a borászati cégek termékeit ingyen lehet kóstolni 10 napon keresztül.

Leginkább Limasszol keleti végében koncentrálódnak a szállodák, amelyek között vannak luxushotelek, apartmanok és villák, többségében közvetlenül a tengferparton. Közelükben rengeteg taverna, diszkó, éjszakai bár várja a vendégeket. A városnak több strandja is van, az egyik legjobb az új kikötõtõl nyugatra fekvõ homokos "Ladies Miles". Limasszolban van egy vonzó, új yahtkikötõ is, amely teljes felszereléssel várja a vitorlázni vágyókat.

Larnaca

A Larnaca öböl csücskében találjuk Larnaca pálmafákkal szegélyezett tengerparti sétányát, ahol a számtalan kávéház, taverna, üzlet és bár fogadja a túristák nyüzsgõ seregét. Larnaca remek kiindulási pont Ciprus középsõ és keleti részének felfedezéséhez. Közelsége a nemzetközi repülõtérhez, és a homokos tengerpart mentén épült fényûzõ hotelek joggal teszik népszerû üdülõhellyé a várost.

Larnacát számos jelentõs emlék fûzi a történelmi múlthoz. A modern városközpontban található például Kition õsi városállamának maradványai, és a filozófus Zeno, a Sztoikus Iskola alapítójának szülõháza. Larnaca második otthona volt Szent Lázárnak, aki feltámadása után érkezett ide, majd késõbb a város elsõ püspöke lett. A város központi részén álló, tiszteletére emelt Szent Lázár temploma is mindenképpen megér egy látogatást.

Az elbûvölõ pálmafás sétány, a tengerparti erõdítmény és a régi városnegyed egyedi jellemet biztosít a városnak. A közeli sóstó kedvelt téli állomáshelye vándormadarak ezreinek, miközben a tó partján zavartalan békében áll az egyik legnépszerûbb muszlim zarándokhely, a híres Hala Szultán mecset.

Troodos hegység

A Troodos hegység területén kilenc olyan kolostor található, amelyet az UNESCO a világörökség részeként tart nyilván. Ezek:

a Stavros tou Agiasmati,
a Panagia tou Araka,
a Timiou Stavrou Pelendri-ben,
az Agios Nikolaos tis Stegis,
a Panagia Podithou,
a Panagia tis Asinou,
az Agios Ioannis Lampadistis,
a Panagia tou Moutoulla és
az Archangelos Michail Pedoulas-ban.

A világörökség részeként nyilvántartott kolostorokon kívül számtalan további kolostor és templom található a Troodos régió területén, melyek közül az alábbiakban csupán néhány rövid ismertetése szerepel.

A cikk a Ciprusi Idegenforgalmi Hivatal közremûködésével jött létre.