2024.04.19. - Emma

San Francisco

San Francisco
San Francisco sajátos életérzése nemzetek és kultúrák együttélésének eredménye. Talán éppen ezért lett a város az ötvenes évek beatnemzedékének és a hatvanas évek hippinemzedékének központja. Ma a közeli Szilícium-völgy komputerértelmisége és a világ minden részébõl idesereglett homoszexuálisok festõi lakó- és találkozóhelye. San Francisco egy 50 kilométer hosszú félszigeten fekszik a San Franciscói- és a San Pablo-öblök közötti Golden Gate tengerszoros déli oldalán. E tengerszoros fölött ível át a világ legcsodálatosabb függõhídja, a híres Golden Gate Bridge.
bohócdoktor vizit szja 1%

A parti települések az elmúlt száz év során Amerika egyik legfontosabb gazdasági központjává olvadtak össze. A Bay Areanek nevezett területen ma hatmilliónál több ember él.

Nosztalgiautazás a híres cable caron

Az északkeleti városrészek gyakorta meredek dombjain halad fel-le a híres cable car utolsó három vonala. A motor nélküli villamoskocsikat 1873-ban vezették be, és mindmáig San Francisco egyik jelképének számítanak. A kocsik egy végtelenített kábelra kapcsolódnak rá, mely óránként 15 kilométeres sebességgel fut az utca alatt. A Washington és a Mason Street sarkán álló Cable Car Museumot érdemes meglátogatni, mert itt található az egész kábelrendszert mozgásban tartó hajtómûszerkezet is.

Érdemes cable carral utazni a North Beachtõl északra található Fisherman' Wharfhoz, a turizmus központjához. Innen indulnak a komphajók az Alcatrazhoz, mely 1934 és 1963 között az Egyesült Államok legbiztonságosabb börtöne volt. A bennszülöttek kissé lenézõen szemlélik a mólókon zajló turistalátványosságokat, az utcai zenészeket, bohócokat és pantomim-elõadásokat, a vásári hangulat hatása alól azonban csak kevesen tudják kivonni magukat, mint ahogyan a "fókák mólóját" sem mulasztják el felkeresni. Az oroszlánfókák is San Francisco nevezetességeihez tartoznak - a nagy forgalom és számos áttelepítési kísérlet dacára még manapság is ott nyújtózkodnak a 39-es mólón.