2024.03.29. - Auguszta

Ezt látnia kell Kuala Lumpurban: A Petronas Ikertornyok

Ezt látnia kell Kuala Lumpurban: A Petronas Ikertornyok
A francia pókember is megmászta Kuala Lumpurban, Malajzia fõvárosában a helyi olajtársaság székházát, a Petronas Ikertornyok egyikét, amely - 452 méteres magasságával - egy ideig a világ legnagyobb épületének számított.

A Petronas Towerst többen nevezték techno-pagodának. Tervezõje Cesar Pelli amerikai építész, aki minden munkájában a legfejlettebb csúcstechnológiát ötvözi a helyi kultúra és hagyomány jelképeivel. A komplexum alapjául az iszlám építészet két jellegzetes eleme, a minaret és a városkapu szolgált.
bohócdoktor vizit szja 1%

A monumentális alkotást 1998-ban fejezték be. A két tornyot az alapzatnál egymásba kapcsolt mértani formákat jelképezõ, alacsonyabb épületek kötik össze. Az épületek szimmetrikusan sorakoznak annak a központi tengelynek a két oldalán, amelyhez a komplexum egésze igazodik.

Az ikertornyok tömbjei sokoldalú, többkaréjos hengerként nõnek ki a földbõl. A homlokzatot üveggel, alumíniummal és rozsdamentes acéllal borították. A panorámahíd - 58,5 hosszú és 825 tonna - az épületegyüttes létfontosságú eleme, mivel biztosítja az átjárást a két toronyház között. A hídszerkezet egyensúlyáról olyan szerkezeti rendszer gondoskodik, amelynek 29. emeleti támasztékokról induló tartórúdjai 63 fokos szögben nyílnak felfelé, és a 41. emelet magasságában támasztják alá a híd középsõ pontját.

A homlokzat külsõ része megfelel az ökológiai szabványoknak. A trópusi éghajlat napsütését alaposan ki is használják, mivel a hûtéshez részben nem csak a hagyományos elektromosságot, hanem a napelemek termelte áramot is felhasználják. A megújuló energiák hasznosítását számos réteg és különleges megoldás - például a vékony, egymást lapoló vízszintes sávjaikkal festõi hatást elérõ -, szellõzést és megvilágítást kontrolláló anyagok teszik lehetõvé.