2024.04.19. - Emma

A Shogun Birodalom központja: Tokió

A Shogun Birodalom központja: Tokió
A néhai halászfaluból nõtte ki magát a Shogun Birodalom központjává Tokió, amely mára már nem csupán Japán szíve, hanem a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja.

Modern irodaházak, felhõkarcolók, több emeletes autópályákon cikázó eszeveszett forgalom, 12 millió ember, rohanás, pezsgés, örült tempó. Ez ma Tokió. Nyugodtság, fegyelem, tradíciók, öreg faházak, japán fogadó és kimonót viselõ asszony, amint épp a járdát söpri. Ez is Tokió. Egy élettel teli város, ahol sosem fogyhatunk ki a felfedezésre váró helyekbõl. Nehéz elhinni, hogy a város már kétszer épült újra romjaiból.
bohócdoktor vizit szja 1%

Tokió Japán közigazgatási központja, a japán kormány és a császár székhelye. Mint az ország politikai, üzleti, gazdasági, oktatásügyi és kulturális központja, Japánon belül Tokióban van a legtöbb cég központja, gazdasági intézménye, egyeteme és fõiskolája, múzeuma, színháza, bevásárló és szórakoztató létesítménye.

Tokió - A felkészült város A japánok legendásan fegyelmezettek. A szabályokat betartják, és a japán élet jólszervezettségének egyik legfõbb titka pont ebben rejlik. És a válságkezelésben. Minden lehetséges katasztrófára felkészülnek a jobb félni, mint megijedni elv mentén. Tokiót már számtalanszor tette tönkre földrengés. A legnagyobb, a Richter-skála szerinti 8,3-as erejû nagy kantói földrengés volt 1923-ban, mikor majdnem a teljes város elpusztult. Tokió azóta sem földrengésbiztos. Jól tudják ezt a japánok is.

Több földrengéskutató intézet is van, amelyek bárki számára nyitottak, és ahol megismerkedhetünk földrengések természetével, hatásaival és a túlélési lehetõségekkel. Egy felkészítõ vetítés és némi instrukció után bedobják a delikvenseket egy hatalmas terembe, mintha egy lakóház 18-dik emeletén lennének, melyet hamarosan földrengés ér. Aki jól figyelt az oktatáson az túléli, aki nem, azt agyonnyomja egy a fejére esõ polc vagy megfullad a gázszivárgásban. Csak a fegyelmezettek élik túl. Azaz a japánok. A turisták általában nem. Tanulságos, ha arra járnak, semmi esetre se hagyják ki. (A japán kisiskolásoknak amúgy félévente kötelezõ.)

Tokió - A felkészült város Tokióban többen élnek, mint egész Magyarországon. Tokió zsúfolt. Nagyon zsúfolt. Épp ezért a közlekedés központi kérdés. Milyen is lenne, mint jól szervezet, sûrû, pergõ és követhetetlen - persze csak az európaiaknak. A felszíni közlekedés szinte életveszélyes. Pályák jobbról balra, balról jobbra, keresztbe-kasul, egymás fölött, több szinten. A sávok dekódolása embert próbáló. Ha a járdáról végignézünk a forgatagon, elég pragmatikus a látvány: ha autó, akkor Toyota, és ha Toyota, akkor fehér. Úgy 80 százalékban. Van még egy szín, a fekete, de az vagy taxi, vagy valaki nagyon fontos embert szállít.

A közlekedés nagy része a föld alatt zajlik. Ez a rendszer világ legforgalmasabb metrója, összesen 12 vonal és 238723 állomás van a hálózatban. Egyes állomások föld alatti városra emlékeztetnek: tele üzletekkel, éttermekkel, bevásárlóközpontokkal. Néhol át lehet sétálni egy másik állomásra a föld alatt. Ez sem egyszerû rendszer, mentségére legyen mondva, hogy minden ki van írva angolul is, az állomások tele vannak információs táblával, térképpel. Ne aggódjanak, bele lehet jönni… bár napokba telhet.