2024.04.16. - Csongor

Athén a Görög fõváros

Athén a Görög fõváros
A görög fõváros történelmi emlékeivel és megszámlálhatatlanul sok üzletével és szórakozóhelyével egyszerre romantikus és modern. Ugyanúgy megtalálhatók itt a zsúfolt utcák és terek, ezer színû kirakatok, mint a kis szûk sikátorok. Az igazi, nyüzsgõ metropoliszban számos kávéház, étterem, pub, taverna és kocsma várja a látogatókat. Éjszaka sem áll meg az élet, amikor diszkók, bárok és night klubok sokasága közül válogathatunk.

Athén éghajlata általában meleg, a látogatókat állandó napfény fogadja. A téli átlaghõmérséklet is 14 C körül alakul.
bohócdoktor vizit szja 1%

A városban úton-útfélen megtalálható narancsfákról eszünkbe ne jusson szedni, mert a gyümölcsbe harapva egybõl ráébredünk, hogy csak "dekoráció", maga a vadnarancs ehetetlen. Ne lepõdjünk meg, ha egy rendõr nem enged be minket a városba, ugyanis a hatalmas szmog miatt a hatóságok egyik nap a páros, másik nap a páratlan rendszámú autókat engedik be.

Különbözõ népek és kultúrák keverednek Athénban, s a város legkülönbözõbb és legmeglepõbb helyein találkozhatunk ókori görög, bizánci, római, valamint török látványosságokkal. A turista élvezheti, hogy a török bazárokra emlékeztetõ piacok mellett az egyik oldalon több ezer éves ókori romokat, míg a másikon olyan omladozó neoklasszikus palotákat fedez fel, amelyekrõl Athént "a Mediterrán Párizs"-nak nevezték.

A hatmilliós lakosú város a kontinens egyik legrégibb települése, az európai civilizáció bölcsõje. A város legjelentõsebb emlékei a görög kultúra klasszikus korából, fõként az i.e. V. századból maradtak ránk. Turisztikai látványosságait ma is az ókori kultúra maradványai jelentik: az Akropolisz, az Agóra és számos más régészeti emlék.

Az Akropolisz görögül azt jelenti: a város legmagasabb pontja. A domb tetején négy épület áll: a legnagyobb és leglenyûgözõbb a Parthenon, amely Szûz Athéna, Athén védõszentjének temploma. A dór templomot oszlopsor veszi körül. I. e. 447-432 között épült, építésekor csak márványt használtak, amit a közeli hegybõl bányásztak ki. Az V. században keresztény templommá alakították, majd a törökök iszlám mecsetnek használták. 1687-ben, a velenceiek felrobbantották az ide berendezett török lõszerraktárt. A Parthenont három épület veszi körül: a Propylaia, az Erechtheum és Niké Temploma. Az Akropolisz közelében található az ókori Agóra, a piactér, amely a közélet központja volt. Érdemes megnézni a Keramikos Temetõt, ahol az ókori Athén legfontosabb polgárai temetkeztek. Az Akropolisz lábánál található Dionysos a legöregebb görög színház, amely még az i. e. V. században épült. A 17 000 ember befogadására alkalmas színház volt az elsõ, ahol Szophoklész és Arisztotelész mûveit játszották.

Az Akropolisz északkeleti részén van az óváros. A Plaka kis labirintusszerû utcáival még a turistákra szakosodott rengeteg árus ellenére is megõrizte báját. Szinte más világba csöppenünk, amikor itt bolyongunk a labirintusszerûen tekergõ szûk utcákon, lépcsõkön. Az alacsony házak többsége fehérre meszelt, az ablakok és ajtók kékje a görög zászló színeit idézi. A házacskák között apró terek rejtõzködnek, ahol a fügefák árnyéka alatt helybéliek üldögélnek és tavlit játszanak, hosszú lépcsõsorok vezetnek újabb sikátorokhoz, megcsapja orrunkat a cserepekbe ültetett bazsalikom illata. Néhol bizánci templom bújik meg a házak között, falába építve megtalálhatjuk egy-egy ókori épület szépen faragott márványköveit. Ez a városrész mutatja meg számunkra, milyen lehetett Athén, mielõtt a független Görögország fõvárosának kikiáltották.

Az ide utazóknak feltétlenül meg kell nézniük a Nemzeti Régészeti Múzeumot, melynek gazdag gyûjteménye õrzi az ókori Hellász emlékeit: agyagedényeket, szobrokat, freskókat és háztartási eszközöket. Az Akropolisz Múzeumban látható az Akropoliszon talált minden régiség, köztük embereket és állatokat mintázó szobrok az i.e. VI. századból. Érdemes még megnézni a Népmûvészeti Múzeumot és a Bizánci Múzeumot, mely ikongyûjteményérõl híres.

Ha pihenni akarunk, a belvárosban lévõ Zappeio park megfelelõ erre. Egzotikus növényeivel, virágaival, hûs padjaival sokak számára nyújt egy kis nyugodt, hûvös, árnyékos menedéket a kinti zajos felfordulástól. A parkban egy miniállatkert is található a gyerekek nagy örömére. Pár percre a Zappeio parktól fekszik a Márványstadion. Itt tartották 1896-ban az elsõ újkori olimpiát. Az athéniek büszkék erre, s erõteljes ütemben folynak az építkezések a 2004-es olimpia helyszínein is.

A Szintagma tér hatalmas, kiülõs vendéglõiben érdemes megkóstolni a frappét. Ez a különleges habosított jegeskávé a görögök legkedveltebb nyári itala. Miután néhány tipikus görög étel egyre népszerûbb Magyarországon is, nem érhet meglepetés ha tzatzikit (fokhagymás, uborkás, kapros, joghurtos öntet), suovlakit (apró húsdarabok nyárson), vagy a már jól ismert gyros-t választjuk. Érdemes megkóstolni a citromos-olívás fõtt polipot vagy a paradicsomos babsalátát. Kíséretnek természetesen ouzo (ánizspálinka) dukál.

És végül nem szabad kihagyni a Parlament elõtt, az ismeretlen katona sírjánál tartott õrségváltást sem. A pompomos fapapucsot hordó, combig érõ pamutharisnyát viselõ õrök koreografált cseréjét érdemes megnézni.

A cikk elkészítésében partnerünk volt a MALÉV!

A cikkhez további képek is tartoznak! Klikk ide <<<