2024.03.29. - Auguszta

Békésszentandrás

Békésszentandrás
A település és környéke már évezredek óta lakott hely. Neve elõször 1287-ben szerepel oklevélben. A 15. században a Hunyadiak birtokolták. A falu 1719-ben települt újjá. A község neve többször is változott az idõk folyamán. A Békésszentandrás nevet 1895-ben kapta. Békésszentandrás a dél-alföldi Körös-holtágak mellett fekvõ települések egyik gyöngyszeme, valóságos horgászparadicsoma. Számos lehetõséget nyújt az aktív turizmus kedvelõinek pl.: horgászat, úszás, kerékpározás, gyalogtúrázás. Békésszentandrásról indul az 1996-ban felavatott Körös-völgyi kerékpárút, amelyen a térség egy része bejárható.
bohócdoktor vizit szja 1%

Rendezvények:

Itt mûködik a híres Hunyadi Mátyás Kajak-Kenu Club, amely minden nyáron megrendezi az országos hírû Simon Fiala Emlékversenyt. A település kiemelt rendezvénye az András Napi Búcsú, amely a rendszerváltás óta a falu napját is jelenti.

Látnivalók:

1942-ben Horthy Miklós kormányzó személyesen avatta fel a település határában az akkori Magyarország legnagyobb duzzasztómûvét. A közelmúltban felújított vízlépcsõ és hajózsilip-rendszere páratlan látvánnyal fogadja a turistákat. A nagyközség belterületén érdemes megtekinteni a 2000-ben felavatott könyvtárat a helyi születésû, néhai kiváló szobrász Madonyiczky Béla emlékszobrával, valamint Klimaj János fafaragó monumentális Szent István kompozícióját. A Körös-parton egy teljesen egyedi megoldású Szent András-kereszt ékesíti a millenniumi mûvészeti kompozíciót – benne a Kárpát-medence Szentandrás nevû településeire utaló kövekkel. Megkapó látvány a klasszicista stílusú református templom, amely 1803-1805 között épült. A Vértessy téren áll a nevezetes bíró mellszobra. A szõnyegszövõ romantikus, kastélyhangulatot idézõ tömbje az I. világháború utáni idõkre emlékeztet, amikor az Erdélybõl menekült Farkas házaspár megalapozta a mára világhírûvé lett kéziperzsa-szövést. A nevezetes szõnyegek eljutottak az Országházba és a washingtoni Fehér Házba is. A hõsök kertjében két világháború kettõs emlékmûve utal a nagyközség 20. századi áldozataira. Békésszentandrás határában emelkedik Magyarország legnagyobb kunhalma, a Gödényhalom.

Békésszentandrás a nyugalom teleülése, a pihenésre vágyóknak tökéletes hely.