2024.03.29. - Auguszta

Salamanca - kulturális fõváros minden évben

Salamanca - kulturális fõváros minden évben
Ha egy utazó tanácsot kérne tõlem, hogy melyik spanyol várost érdemes meglátogatnia, biztosan Salamancát javasolnám neki elõször.

Salamanca Madridtól mintegy 200 km-re nyugatra található, tömegközlekedéssel két és fél óra alatt kényelmesen megközelíthetõ. Hazánkban kevesen ismerik, pedig a frekventált hónapokban alig lehet lépni a turistáktól a belvárosban. A spanyolok így innen is eltûnnek a nyári vakáció idejére, mint a többi nagyvárosból, és emiatt én is azt javaslom, hogy más idõpontban látogassuk meg.
bohócdoktor vizit szja 1%

A legalkalmasabb erre a szeptember - ekkor már nincs elviselhetetlenül meleg, visszatérnek a helyi lakosok, akiktõl igazán spanyol egy spanyol város, és ekkor tartják azt a majd' két hetes ünnepségsorozatot, amit igazán kár lenne kihagyni. A "Ferias y Fiestas de San Mateo" ugyanis egy életre szóló élményt nyújt bármelyik korosztálynak. Tíz napon keresztül alig tudunk válogatni a számtalan koncert, kiállítás, felvonulás és más színes program között. Mindenképpen érdemes megnézni az ekkor megrendezett római vásárt, ahol római kort idézõ ruhákba öltözött árusok kínálnak jobbnál jobb különleges kézmûvestermékeket - gyümölcsös-fûszeres likõröket, illatos szappanokat, gyógynövényeket, házi kecskesajtot, rusztikus edényeket, ruhákat, ékszereket, hagyományos süteményeket. Hogy miért római vásár? Mert a Tormes folyó felett átívelõ római kori híd mellett rendezik meg.

Természetesen akkor sem maradunk program nélkül, ha az év más szakaszában látogatunk el Salamancába. Rengeteg a látnivaló, ami miatt már 1988-ban a Világörökség részévé nyilvánította a történelmi negyedet az UNESCO. Amit elsõként említenek meg a látványosságok között, az a katedrális. Sõt, nem is egy. Salamanca abban a kivételezett helyzetben van, hogy mikor a város növekedése miatt döntöttek egy nagyobb székesegyház építésérõl, csodával határos módon azt nem a régi helyére tervezték, hanem meghagyták a kisebbet, ami ma is szép példája a román stílusú építészetnek. E mellé építették az újat, így ma két gyönyörû mûemléket csodálhatunk meg. További érdekesség, hogy az 1980-as években restaurálták az új katedrálist, és a ma odalátogatók meghökkentõ motívumokkal találkoznak: a bejáratot asztronautával, fagyizó ördöggel, gólyával, bikával és más, a katedrális stílusára nem jellemzõ figurákkal díszítették. Ez csak számunkra furcsa, hiszen régen bevett szokás volt, hogy a felújításokat az aktuális kor szerint végezzék, ezért is van annyi mûemlék, amin több stílus jegyeit is fel lehet fedezni.

Salamancát nevezik aranyszínû városnak is, mert a történelmi negyed épületei mind egy gyönyörû árnyalatú kõbõl épültek, amit a sok napsütés és a viszonylag kevés csapadék még ragyogóbbá varázsol. Ebben a színben pompázik az idén 250 éves, hatalmas fõtér, ami 2005-ben "Európa fõtere" (Plaza Mayor de Europa), a templomok, a kolostorok, az egyetem, a lakóházak. Vagy a Casa de las Conchas, egy kagylómintával díszített palota, ami a legjobban reprezentálja a katolikus királyok ideje alatt jellemzõ építészetet. Az épületet 350 kõkagylóval dekorálták, amihez kötõdik egy romantikus legenda is. Ma könyvtárként funkcionál.

Ha szuvenírt szeretnénk vásárolni, az nagy valószínûséggel egy békához fog kötõdni. Nem, ez nem valamilyen ételkülönlegesség miatt van így. Az egyetem díszesen faragott homlokzatához kapcsolódik egy babona: aki segítség nélkül megtalálja rajta a "ranát", egy aprócska békát egy koponyán ülve, azt egész életében nagy szerencse kíséri - a diákok körében természetesen sikeres vizsgát jelent.

Az egyetemet a világ második legrégebbijeként tartják számon, 1218-ban alapította IX. Alfonso de León. Olyan nagyságok tanítottak itt, mint Miguel de Unamuno író, filozófus, az egyetem rektora. Ma mintegy 40 ezer diák hallgatja itt a legkülönfélébb tudományokat, ebbõl évente 5-6 ezer külföldi. Ez érezhetõ is a város hangulatán, még pezsgõbbé teszi a sok fiatal. Ennek megfelelõen a bulizni vágyók is megtalálják számításukat Salamancában. A belvárosban egymást érik a hangulatos szórakozóhelyek, amik általában barátságosabbak a "tipikus magyar diszkóknál". Ha igazi spanyol fiesztára vagyunk kíváncsiak, próbáljunk oda menni, ahová a helyiek járnak, mert egyes helyek a külföldiekre specializálják magukat, és itt a zene is internacionálisabb - bár mindenképpen latinos vonásokkal.

Salamancának van egy fontos aktualitása is a magyarok számára. 2002-ben Európa Kulturális Fõvárosa volt, ezt a szerepet 2010-ben egy magyar város fogja betölteni (karöltve egy némettel). Budapest már elõállt a maga futurisztikus, ambiciózus látványterveivel, de Salamanca a legjobb példa rá, hogy nem csak az új és modern létesítményekre lehet alapozni. Ez a spanyol kisváros minden évben kiérdemelné ezt a címet új beruházások nélkül is. Mindenkinek érdemes látnia legalább egyszer egy életben! Utána úgyis vissza fog vágyni...

Szöllõsi Judit