2024.03.29. - Auguszta

Cseh köztársaság: nyugalom és kikapcsolódás

Cseh köztársaság: nyugalom és kikapcsolódás
Nyugalom és kikapcsolódás, ezek a szinonimák merülnek fel a legtöbb embernek a fejében, akik már egyszer ellátogattak a Cseh Köztársaságba, ebbe az elbûvölõ közép-európai országba.

Õk már felismerték, hogy az Európai Unió eme új tagja több ezer kilométernyi turistaút által átszõtt gyönyörû természetet, hihetetlen mennyiségû kulturális mûemléket, festõi történelmi városokat és olyan nagy hírû fürdõket kínál az odalátogatóknak, melyekbe nemcsak gyógyulás, hanem pihenés céljával is érkeznek a vendégek.
bohócdoktor vizit szja 1%

Mindemellett az idegenforgalmi szezon itt nem korlátozódik csupán évi néhány hónapra. Csehországba bármikor ellátogathatunk, és meggyõzõdhetünk arról, hogy ideális úticél akár a szabadság eltöltéséhez, akár egy hétvégi kiránduláshoz.

Annak ellenére, hogy a cseh állam történelme több mint ezer évet ölel fel, a Cseh Köztársaság a legfiatalabb azok közül az országok közül, amelyek 2004-ben beléptek az Európai Unióba. Ennek az az oka, hogy 1993. január 1-jén a Csehszlovák Szövetségi Köztársaság szétválásával két önálló ország jött létre - Csehország és Szlovákia.

Már röviddel a kommunista rendszer 1989-es bukását követõen az ország jelentõs és közkedvelt idegenforgalmi célponttá vált - elsõsorban sokszínûségének köszönhetõen. Kevesen számítanának ugyanis arra, hogy a három történelmi tartományból - Csehországból, Morvaországból és Sziléziából álló kicsiny országban ennyi különbözõ változatosságra bukkanhatnak. Csehország nyugati részén számos iszapvulkán és hõforrás található, északon valóságos homokkõ sziklalabirintusok (melyeket a helyiek sziklavárosoknak hívnak) nõttek ki a földbõl, az ország közepén terül el az Elba termékeny, sík völgye, délen pedig szó szerint egymást érik a halastavak. A morva-sziléziai hegyek árnyas erdõségeit fokozatosan Dél-Morvaország lankás borvidékei váltják fel. Az egész országot hegyláncok ölelik körül, amelyek a téli sportok számos lehetõségét kínálják.

Csehország természeti csodái az emberi kéz alkotta szépséggel párosulnak, a kulturális mûemlékek sokasága pedig valódi nagyhatalommá teszi az országot. Az egész világról érkeznek ide a kultúra, a történelem és az építészet iránt érdeklõdõ látogatók. Ennek talán a legárulkodóbb jele, hogy Cseh- és Morvaország városainak már tizenkét mûemléke szerepel az UNESCO történelmi és természeti világörökségének listáján. 2005-ben Èeský ráj (Cseh Paradicsom) tájvédelmi körzetet is UNESCO geoparkká nyilvánították. Mindezek a mûemlékek ugyanakkor könnyûszerrel megközelíthetõek. Prágából, a cseh metropoliszból, amelynek történelmi belvárosa már 1992-tõl a világörökség részét alkotja, autóval mindössze fél órától 3 óráig terjedõ idõn belül egytõl egyig elérhetõek. Az UNESCO mûemlékek ehhez mérhetõ koncentrációja a világon sehol máshol nem lelhetõ fel.

Csehország ismertetése nem egy rövid írást, hanem egy egész könyvet érdemelne. Ezért az ország bemutatását az öt legvonzóbb helyszínen keresztül kíséreljük meg, amelyek mindazt képviselik, amit a Cseh Köztársaság kínál - a várakat és kastélyokat, a történelmi városokat, a gazdag kulturális választékot, az elragadó természetet, a hírneves fürdõkben való kikapcsolódást és számos más érdekességet.

A Cseh Köztársaság (csehül: Èeská republika vagy röviden Èesko) Közép-Európa egyik állama. Kelet felõl Szlovákiával, északról Lengyelországgal, nyugatról Németországgal és délrõl Ausztriával határos. A Cseh Köztársaság alapvetõen három részre bontható, a történelmi Csehországra (Èechy), Morvaországra (Morava) és Cseh-Sziléziára (Èeské Slezsko), amelyek azonban már nagyon régóta együtt fejlõdtek. Csehország tehát eredetileg csak az ország egyik tartománya volt, a történelem folyamán azonban késõbb már az egész országot így nevezték, és az egyszerûség kedvéért ma is gyakran ezzel a rövidebb névvel jelölik.