2024.03.29. - Auguszta

Veszélyes lehet a csapvíz, a saláta, a fagylalt - Élelmiszerbiztonsági tanácsok útra kelõknek

Veszélyes lehet a csapvíz, a saláta, a fagylalt - Élelmiszerbiztonsági tanácsok útra kelõknek
Utazás elõtt hasznos tájékozódni az adott ország és a leendõ szálláshely higiénés viszonyairól és arról, hogy a csapvíz iható-e - ajánlja a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal. - Elsõsorban a frissen sütött, forrón tálalt étel fogyasztását javasolják a hivatal munkatársai.

Az úgynevezett utazási hasmenés az útra kelõk jelentõs részének teheti tönkre a nyaralását. A megbetegedés okai az élelmiszerekben és italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok és egyéb mikrobák, amelyek bélrendszeri fertõzést okoznak.
bohócdoktor vizit szja 1%

Az átsütött étel is meglangyosodik a hosszú tárolás során, ezért a szobahõmérsékleten órákig tárolt készételek nagy veszélyforrást jelentenek.

A gyümölcsök, saláták, sütemények, fagylaltok, a víz, a belõle készült jégkocka ugyancsak gyakori okozója a megbetegedéseknek. Ha a csapvíz nem biztonságos, jó ötlet vízforralót vagy fertõtlenítésre alkalmas szert vinni az útra. Szappant, kéztörlõ és kézfertõtlenítõ kendõt ugyancsak praktikus betenni a táskába.

Az ételt csak tiszta, alaposan megmosott kézzel hasznos megfogni vagy tiszta szalvétával. Ha rosszak a higiénés viszonyok, az evõeszközt is hasznos áttörölni, az ételnek pedig nem ajánlatos elfogyasztani a tányérral érintkezõ alsó rétegét.

A gyümölcsök közül csak azokat érdemes fogyasztani, amelyek meghámozhatók. Utcán át árult, elõre szeletelt gyümölcsöt vagy gyümölcslevet nem ajánlatos venni. A palackozott italok, ha elõttünk bontják fel, és a sör, a tea, a kávé viszonylag biztonságosak.

A fõtt tojás biztonságos, de a rántotta kevésbé, mert nem biztos, hogy jól átsült. Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezõek lehetnek.

Soha ne igyunk utcai csapból, szökõkút vizébõl, a csapvizet egyes országokban még fogmosásra sem szabad használni - emlékeztetnek rá a hivatal munkatársai.

Már elõzetesen praktikus tájékozódni arról, hogy az adott országba beutazáshoz szükséges-e, javasolt-e védõoltás beadatása, illetve betegségmegelõzõ célzattal gyógyszer szedése.

Ha mégis bekövetkezett a hasmenés, hányás vagy a láz, súlyosabb esetben orvoshoz kell fordulni. Már az elsõ tünetek megjelenésétõl fontos a folyamatos folyadék- és sópótlás.

A következõ receptet ajánlja a MÉBIH az elveszített anyagok pótlására.: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot kell tenni egy liter vízbe, és minden hasmenés és hányás után 1-2 decit inni belõle.