2024.04.19. - Emma

Edelény

Edelény
Edelényt a megyeszékhelytõl, Miskolctól északra alig több mint 20 km távolságra találjuk. Vasúton vagy közúton Miskolcról a 26-os, majd a Sajószentpéternél kiágazó 27-es számú fõúton érhetõ el. A város látnivalói közül kiemelt szerepe van az ország egyik legnagyobb kastélyának az 1727 és 1730 között épült L'Huillier-Coburg kastélynak. A kastély lendületes ívû kovácsoltvas kapujához gesztenyefasor vezet. A kocsiút bal oldalán 18. századi barokk sírkápolna áll. A barokk kastély U alaprajzú, emeletes épület, fõ homlokzatának két szélén harang alakú bádogsisakos hengeres saroktornyokkal.
bohócdoktor vizit szja 1%

A termeiben látható rokokó falfestmények Werenicky János 1756-ból, és Lieb Antal 1780-ból való alkotásai. Nagy díszterme idõszakosan rendezvényeknek ad otthont. Az épületet a Mûemlékek Állami Gondnoksága kezeli. Látogatható: szerdától - vasárnapig, 10 -18 óráig.

Edelény-Borsodon találjuk a megye-névadó Borsodi Földvárat. A vár a Bódva fölött magasodó mészkõdomb tetején épült, egykor gerendaszerkezetbõl és döngölt földbõl álló sáncokkal védték. A Borsodi Földvár igen gazdag eredményeket hozó ásatása 1987-1999 kötött folyt. A kutatás bebizonyította, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben a vár nem egy õskori erõdítmény felújításaként épült. Esperesi központnak tekinthetõ a Borsodi Földvárban feltárt templom is. A szentély közelében egy nagyméretû oltárt is találtak. a templom építésének korai idõpontjára utal, hogy romjai között Salamon király (1063-1074) ezüst pénze került elõ. A vár belsejében egy 10. századi település maradványaira sikerült rábukkanni. 2000. június 8-i millenniumi megyegyûlés a földvárat és környékét látogatható emlékhellyé avatta. Ekkorra készült el a sánc és az õrtorony-rekonstrukció is: a templom fölfalazott alapjai mellett álló Szent István király szobrát 2002-ben avatták föl.

A várdomb tövében található a Borsodi Tájház, mely 2000 júniusától helyt ad a Borsodi Földvár ásatása során elõkerült leletanyag egy részének. Fenntartója Edelény Város Önkormányzata, mûködtetõje a Mûvelõdési Központ, Könyvtár és Múzeum. Három porta lakóház, és gazdasági épület-együttesét foglalja magába, melyek a Bódva menti népi építészet szinte érintetlenül megmaradt reprezentánsai.

A Szûcs-Kiss-Szarka-házban a középparaszti család életkörülményeit bemutató kiállítás a néprajzi tárgyi gyûjtemény anyagából készült. Itt található még a Hodossy család csengõ-, kolomp- és juhászkampó gyûjteménye, valamint kádármûhely, kerékgyártómûhely, és kovácsmûhely.

A Szathmáry-Horkay-ház 1860-as években épült, melyben egy kisnemesi család tisztaszobája, valamint a Bódva-völgyi Könyv- és Könyvtártörténeti Gyûjteménye, Cipészmûhely, és a Borsodi Földvár Dr. Wolf Mária álltal vezetett ásatás leletanyagaiból készült kiállítás látható.

A Vadászy-ház a Kachelmann család textilgyûjteményét (csipkék, szõttesek, hímzések) õrzi. A gyûjtemény az elmúlt 200 év kézimunkáinak tárháza.

A várdomb déli végében áll az 1789-97 között épült barokk borsodi református templom. Bádogsisakos tornyát 1809-11-ben emelték. Medalionosra festett fakazettás mennyezete 100 táblából áll, azokat Hubay sándor asztalos mester készítette. Karzatmellvédjei, padelõi és szószéke a református festõasztalosság jellemzõ emlékei. S a Borsodi Földvár, Dr. Wolf Mária álltal vezetett ásatás leletanyagainak a kiállítása található.

Az edelényi református templom a 13-14. század fordulója táján épülhetett. Egykori szentélyének támpillérei, csúcsíves ablakai gótikus stílusra vallanak. Régi kõboltozata elpusztult, ma látható mennyezete 1841-ben készült. Az „öreg templom” zömök kõtornyának gerendáján az 1676-os évszám olvasható.

A historizáló római katolikus templom 1904-re készült el, fogadalmi templomként a meggyilkolt Erzsébet királyné emlékére. 1906-ban I. Ferenc misekelyhet, és paténát adományozott a plébániának. A templom fölújítása 2004-ben készült el.

A görög katolikus templom 1979-83-ban épült föl Török Ferenc tervei alapján a bizánci stílus alapvetõ jegyeinek alkalmazásával. Ikonjait dr. Nemcsik Antal festõmûvész alkotta.

Edelény megismeréséhez kellemes idõtöltést kíván az utazunk.com!