2024.03.19. - József, Bánk

Szentpétervár, a kultúra orosz fõvárosa

Szentpétervár, a kultúra orosz fõvárosa
Oroszország második legnépesebb települése a helyiek által csak Pityerként emlegetett Szentpétervár. A 4 468 000 lakosságú várost mindössze háromszáz évvel ezelõtt építtette I. (Nagy) Péter cár kereskedelmi és politikai célokból.

A turisták csak vízummal léphetnek be, amely kiadásához szükséges a belügyminiszter által hitelesített meghívó vagy „voucher” a szállásfoglalásról.
bohócdoktor vizit szja 1%

Szállást különben is érdemes elõre foglalni, mert úgy olcsóbb. Turisták számára kibérelhetõ házakban és hotelekben egyaránt lehet lakni. Érdekesség, hogy náluk az elsõ emelet a földszintet jelenti.

Az idõjárás változó. Érdekes, hogy júniusban, a fehér éjszakák idején csak rövid idõre megy le a nap. Július és augusztus meleg, a tél viszont nagyon keményen hideg. Ezt jól példázza, hogy március végén még a Néva és a Finn-öböl partja is be volt fagyva.

A város több módon is megközelíthetõ. Érdemes közvetlen repülõjárattal utazni, de az útvonalat Moszkvával megszakítva is lehet. Illetve van vasúti összeköttetés Nyugat és Délkelet-Európával.

A repülõtérrõl a belvárosba jutni, vagy a városban közlekedni a legkönnyebben „marsrutkával” lehet. Ez az érdekesen becézett jármû a taxi és a busz keveréke. A nagyobb méretû kocsik is számozottak, akárcsak államosított társaik, és megszabott útvonalon közlekednek, de a vezetõt meg lehet kérni, ha az utas egyéni helyen szeretne kiszállni.

A fõutca a Nyevszkij Proszpekt, ahol egymás mellett sorakoznak a szép épületek, templomok. A pravoszláv templomok nagyon szépek; érdekes tudni, hogy nincs bennük pad, a hosszú miséket állva hallgatják végig a hívõk. Nem szabad fedetlen fejjel belépni. A híveknél szokásos a képcsókolás, amivel szentjeiket illetik.

Kávézók, éttermek és elegáns boltok lépten-nyomon találhatók. A turisták kedvükre válogathatnak a souvenirek közül. Tipikus a vodka, a kucsma, „matrjoska-babákból” egész piacnyi található. Elterjedtek még a jellegzetes díszítésû kendõk, tálak és elõzõ rendszerbeli kitûzõk. Olcsó a CD és a DVD lemez (de az általában csak orosz nyelvû), audio kazettákat viszont már egyáltalán nem lehet találni. Néhány régebbi élelmiszerüzletben még a pénztár és az eladópult külön van.

A hivatalos fizetõpénz a rubel, váltópénze a kopejka (1 rubel = 100 kopejka). Forintot nem igazán lehet átváltani rubelre, ezért érdemes amerikai dollárt vagy eurót vinni magunkkal.
Jellegzetes ételek például a borscs, a pejmini, a húsos palacsinta és általában a tejfölös ételek. Lazacot és kaviárt jóval kedvezõbb áron lehet kapni. Érdekes, hogy az étkezést mindig a salátával kezdik. Italokból tipikus a tea, a vodka, üdítõitalok közül kapható tarhun, bajkál és djusesz, de a globalizáció miatt a fiatalok körében ott is elterjedtebb a cola stb.

Ha Oroszországba látogatunk, érdemes magunkkal oroszul beszélõ kísérõt vinni, mert a helyiek nem igazán vagy nem szívesen beszélnek az oroszon kívül más nyelveket.

Mindenképp tanácsos a cirill betûk írását illetve néhány szót elsajátítani.

Érdekesség, hogy még a fiatalok is egymás közt magázódnak, míg nem beszélik meg, hogy tegezõdhetnek.

Péter-Pál erõd

Nagy Péter cár saját kezûleg tette le az erõd alapkövét a Néva mentén. Az egykori védelmi célokra szolgáló építmény ma múzeumként szolgál. Egy belépõvel több épület is bejárható. Így például a Szent Péter és Szent Pál katedrális, ahol több nevezetes személy sírját is megtekinthetik az érdeklõdõk.

A Szentpétervár történetérõl szóló múzeumra érdemes több idõt szentelni. Az õskortól napjainkig bemutatja a leleteket, értéktárgyakat, vetítés keretében régi filmeket. Kis film dokumentálja azt is, hogy állították fel a fõtéren, az Ermitázs elõtt álló hatalmas oszlopot Napóleon legyõzésére, amelyet mindössze egy kõbõl faragtak. Külön belépõért lehet a tetõn sétálni, és így áttekinteni a várost.

Ermitázs

Szentpétervár legfõbb terén áll a Téli Palota, amelyet Erzsébet cárnõ építtetett, majd II. Nagy Katalin töltötte tele mûkincsekkel. Ma már több mint hárommillió mûremeket õriznek ott. Az állandó kiállítások mellett idõszakos kiállításokat is rendeznek, de a belépõ egységes. Jellemzõen a külföldiektõl többet kérnek a bejutáshoz, mint a helyiektõl (helyi diákoknak ingyenes).

A hatalmas épületet képtelenség egy nap alatt bejárni, az élmény viszont felejthetetlen. A termek freskói is egyedülállóak, a falakon pedig világszerte ismert alkotók festményei találhatók. A termek évszázad és nemzet szerint csoportosítják az alkotókat. Megtalálhatóak ott például Rubens, El Greco, Leonardo, Picasso, Van Gogh, Matisse képei. Idõszakos kiállítás keretében is a legjobbakat tárják a közönség elé, így például a francia impresszionistákat vagy indiai, kínai, bizánci mûtárgyakat. Nem csak festményeket tekinthet meg az érdeklõdõ, hanem például középkori lovagi páncélokat, a 18. század második fele beli „pávás órát” és a koronázási hintót.

Jekatyerinszkij Palace

Úgynevezett „elektricskával” lehet eljutni az egykori cári faluba (Tsarskoye Selo), mai nevén Puskinvárosba, ami közigazgatásilag Szentpétervárhoz tartozik. A helység legnevezetesebb és legszebb építménye I. Erzsébet egykori kastélya. A II. világháborúban teljesen kifosztották a németek az épületet, de mára 26 szoba régi fényében pompázik.

A legnevezetesebb a borostyán-szoba, amely falát drágakövek díszítik. A többi terem is gyönyörû, így például a selyembõl szõtt tapétás szoba illetve a bálterem. A kastély megtekintése után kellemes a parkban sétálni.

Szentpétervár pompája magával ragadja az oda látogatókat. A kultúra és a mûvészetek iránt érdeklõdõknek mindenképp érdemes legalább egyszer ellátogatni ebbe a csodaszép városba, ahol a kultúra és a mûveltség minden zugból sugárzik.

Habók Lilla