2024.04.25. - Márk

Comó, az Alpok lábánál fekvõ kisváros

Comó, az Alpok lábánál fekvõ kisváros
Áprilisban és májusban legszebb a Comói-tó: ilyenkor rózsaszínû, és lila pöttyözi a hegyoldalakat. Tavasszal nem ritka, hogy az Alpok csúcsait még hó födi, de a tó partján már virágoznak a fák és a levegõt oleander illata tölti be. A város fõtere - ellentétben az olasz városok többségével - nem az, amelyen a Dóm áll. Egy tóparti városnak tóparti fõtér dukál, a Piazza Cavour, itt van a hajóállomás is, ahonnan különbözõ falvakba, kisvárosokba indulnak sétahajók és gyorsabb vízibuszok.
bohócdoktor vizit szja 1%

Nem messze van a jachtkikötõ is - a három nagy észak-olasz tó partján a gazdagabbak saját vitorlással vagy motorcsónakkal közlekednek. Innen a város felé, az egyik legnépszerûbb sétálóutcán jutunk el a Dómhoz, és máris megértjük, miért nem ez a tér lett a város központja. Olyan kicsi, hogy a templomot lefényképezni sem egyszerû.

Nyolc millió volt az ára

A tó partján sok híresség vásárolt villát Luchino Viscontitól Gianni Versacén át az amerikai ketchupkirályig, Mr. Heinzig. Amikor 2001-ben az amerikai szupersztár, George Clooney Milánóban járt, éjszaka megszökött a szállodából, hogy leugorjon a tóhoz, amelyrõl már sokat hallott. Azonnal beleszeretett a helybe, és amikor megtudta, hogy a Villa Oleandra, Heinz tulajdona eladó, egy percig sem habozott. 8 millió eurót kóstált az ingatlan, amelyre még jócskán kellett költenie. A színész azóta a nyarait a tó partján, Laglióban tölti.

A Dómmal szemben kávéházak sora, és mindegyik szék a templom felé fordítva. Aki ide ül le kávézni, az elsõsorban a látványban akar gyönyörködni. Van is miben: a comói dóm a 14. és a 18.század között épült, körös-körül márvány borítja. Román, gótikus és reneszánsz stílusjegyeket is hordoz, a látvány mégis harmonikus.

Az egykori római helyõrségbõl - kiváló elhelyezkedésének köszönhetõen - a középkorban fontos kereskedõváros lett. A várost vastag falakkal védték, egy részük ma is látható. Meglepõ felfedezéseket tehet az utazó, ha eltávolodik a tóparttól, és a régi, szûk utcákon sétál. A város szerkezete és az épületek nagy része mit sem változott az elmúlt évszázadok során.

Városnézés után viszont irány a lenyûgözõ tó! A tavat az Alpok 2000 méteres hegyei veszik körül, felejthetetlen látványt nyújtva. Érdemes körbeautózni legalább egy részét, hogy a festõi táj többi részében, az elegáns villákban, gondozott parkokban is gyönyörködhessünk. Comóból drótkötélpálya visz fel a 716 m magasan fekvõ Brunate településig, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a három nyúlványból álló tóra és a hegyekre.

Jó, ha tudod

Como városa Milánótól 50 km-re északra fekszik, 86 ezren lakják. A Lago di Como, azaz a Comói-tó fordított Y alakú gleccsertó mélyen a hegyek (Alpok) közé bevágódva. 410 méteres mélységével egész Európa legmélyebb tava. Megközelítés: autóval, vonattal, repülõvel Milánóig, onnan vonattal.

Kép és szöveg: Piros Christa