
A várost elõször gyalog érdemes felfedezni, de térképet mindenképpen vigyünk magunkkal, mert a zegzugos utcákban, a kis átjárókon, hangulatos kis tereken nem könnyû követni, hogy merre járunk. Persze itt eltévedni is jó, csak akkor nem biztos, hogy megtaláljuk az összes kötelezõ látnivalót. Ha már eleget sétáltunk, akkor egy hajókiránduláson ismerkedjünk tovább a várossal. A várost átszelõ csatornarendszeren hajókázva könnyen megértjük, hogy miért is nevezik Bruges-t észak Velencéjének.
Karácsony idején a város még inkább mesebeli hangulatot áraszt. Gyönyörû kivilágítás, feldíszített karácsonyfák (a fákat már december elején feldíszítik az otthonokban) jelzik az ünnep közeledtét. Belgiumban a Mikulás-ünnepnek van fontosabb szerepe, a karácsony kevésbé bensõséges ünnep, mint Magyarországon. A Télapó gõzhajóval érkezik Spanyolországból sok Fekete Péternek (Zwarte Piet) nevezett segédjével. A segédek 16. századi ruhát hordanak, és arcuk fekete a koromtól, ugyanis õk másznak be a kéményekbe. A városban úton-útfélen sok kormos arcú Fekete Péterbe futhatunk, akik édességeket osztanak a gyerekeknek. December 6-án szállásadónk is mindegyik vendégét meglepte egy finom belga pralinéval.
A karácsony és a téli szezon kezdetét jelzi a már hagyományos jég- és hószobrászati kiállítás a városban. A fõtéren hangulatos jégpálya várja a korizni vágyókat, a nagyobb tereken pedig karácsonyi vásár veszi kezdetét. A levegõben a finom belga csoki illata száll…
Amíg Bruges-ben járunk, nyugodtan felejtsük el a diétát, mivel a kirándulás nem lehet teljes a különbözõ ínyencfalatok kipróbálása nélkül! Bruges a kereskedõmúltjának köszönhetõen szofisztikált csokikészítõ fellegvárrá vált. A Csokoládémúzeumban megismerhetjük a csoki történetét az aztékoktól napjainkig, és elegáns belvárosi boltokban válogathatunk a csábító pralinék között.
Ha szerencsénk van, valamelyik bolttulajdonos betekintést enged a kézzel készült finomságok készítési folyamatába. Természetesen a csoki fontos szerepet játszik az éttermek konyhájában is. Kreatív szakácsok számos ételt bolondítanak meg e finomsággal. Természetesen minden a csoki körül forog, de azért érdemes más specialitásokat is kipróbálni, mint például a fehérborban párolt fekete kagylót sült krumplival.
És ne feledkezzünk meg a világhírû belga sörökrõl sem. A választás nem egyszerû, hiszen 350 különbözõ sört próbálhatunk ki. Minden sörnek saját pohara van, amely inkább a borospohárhoz hasonlít, mint a söröskorsóhoz. De vigyázat, nemcsak a pohár, hanem az ital erõssége is inkább a boréval vetekszik. A Csipkemúzeum szintén kihagyhatatlan program Bruges-ben, a csipke fõvárosában. Míg Belgium nagy részében a varrt csipke terjedt el, Bruges a vert csipkéjérõl lett világhírû. Mára már csak egy-két idõs asszony foglalkozik e régi hagyományos mesterséggel.
Gyakorlati információk:
Bruges-nek nincs repülõtere, de Brüsszelbõl egyórás vonatúttal elérhetõ. Bruges-i kirándulásunkat érdemes összekötni Antwerpen és Gent, a másik két gyönyörû flamand város meglátogatásával. Szállást érdemes elõre foglalni. Az árak általában 50–200 euró között mozognak. Az igényes Lybeer Hostel jó választás, ha nem szánunk ennyit egy éjszakára (30 euró).
Nõk Lapja Café