2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Az ideális város Koppenhága

Az ideális város Koppenhága
London - Koppenhága a legideálisabb, legélhetõbb a világ nagyvárosai közül - erre a következtetésre jutott a Monocle címû brit folyóirat.

A lap 25-ös listáját annak alapján állította össze, hogy egy város mennyire érdekes, milyen ott az életminõség, mennyire vonzó a látogatók számára, milyen lehetõségeket kínál az üzleti élet képviselõinek és az éjszakai élet kedvelõinek.
bohócdoktor vizit szja 1%

Ezen kívül figyelembe vették a városok bûnözési rátáját, a jó iskolákat és közkórházakat, a másság iránti toleranciát - természetesen a megfoghatatlan, utánozhatatlan hangulat mellett.

A névsorban egymást érik a nagy meglepetések: hiányzik közülük két olyan város, amelyet általában a legkedveltebbek között emlegetnek: London és New York. Mindkettõ túlságosan drága, túlságosan osztályjellegû, túlságosan a magánoktatásra és egészségügyre épül, és valószínûleg túl vannak már fénykorukon - indokolták a lap munkatársai. Elismerik, hogy mindkettõ a mai napig divatos, sok turista keresi fel õket, de õk azt kockáztatják, hogy elveszítenek valamit, amit máshol megtalálnak. Persze a lista összeállítói nem azoknak a szempontjai alapján dolgoztak, akik egy hetet töltenek a nevezett városokban, hanem akik ott élnek az év 365 napján.

Így kerülhetett az élre Koppenhága: szép, intelligens, emberléptékû, van humora, érzékeny a környezeti problémákra, jó a közlekedése, jók az állami iskolái, kórházai, jók az éttermek, kevés a bûneset (évi átlagban 6 gyilkosság történik a dán fõvárosban), és nem olyan hûvös, esõs, mint a híre.

A második helyen München áll, amelyrõl azt hitték, hogy Berlin berobbanása és Drezda gyors fejlõdése mellett visszaesik, ezzel szemben ma is a legélhetõbb, legszórakoztatóbb kozmopolita német város.

A harmadik helyet váratlanul Tokió szerezte meg: egy olyan megalopolisz, amely óramû pontossággal mûködik, egyszerre gyors és lassú, képes megcáfolni a vele kapcsolatos sztereotípiákat. Utána a hagyományosan kedveltek jönnek, köztük Zürich, Bécs, Helsinki, Stockholm, Vancouver, Montreal, Melbourne, Párizs, Sydney, Madrid, Amszterdam és Barcelona.

A 25-ös listán van néhány "kakukktojás", mint például a japán Fukuoka, a shopping fõvárosa, vagy az amerikai Oregon állambeli Portland, amely egyfajta északi San Francisco. Érdekes módon az ellenkultúra örök központja kimaradt a felsorolásból és legalább ennyire megdöbbentõ, hogy egyetlen olasz vagy görög városnak sem sikerült beküzdenie magát a Top 25-be.

A lap jövõre újabb listát ígér, és elárulja, hogy melyik az az öt város, amelynek 2009-ben esélye van a bekerülésre. Ez az ötösfogat sem mindennapos: Genova, Buenos Aires, Isztambul, Bejrút és Phnompen áll ugrásra készen.