2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Nézegessen a múzeumban térhatású meztelen nõket!

Kétségtelen, hogy – fõként a férfiak számára – a pucér hölgyeket ábrázoló felvételek jelentik a Szegeden látható sztereófotó kiállítás legérdekesebb, legpikánsabb részeit. A tárlaton kiállított háromdimenziós fényképeknek köszönhetõen úgy érezzük, mintha jelen lennénk a múlt jelentõs vagy éppen mindennapos eseményein.
bohócdoktor vizit szja 1%

A sztereófotók egy piros-kék szemüveg segítségével válnak térhatásúvá. Ezt a segédeszközt a látogatók a kiállítás megtekintésének idõtartamára kapják kölcsön. Bognár Katalintól, a kiállítás rendezõjétõl megtudtuk, a különleges fotográfiák valójában kettõ, egymástól kissé eltérõ képbõl állnak, amelyeket az emberi szem állásának megfelelõen két különbözõ szögbõl vettek fel. A képpár a szemüvegnek köszönhetõen egyetlen térhatású képpé olvad össze a nézõ tudatában.

Nyugat-Európában és Magyarországon is már az 1840-es években készültek sztereófotók. A képek olyan aktuális eseményeket örökítettek meg, amelyekrõl a sajtó tudósított, s az emberek kíváncsiságát felkeltették. A nemzetközi diplomáciai események, háborúk, természeti katasztrófák fényképei mellett sokakat érdekeltek az egyes országokat bemutató háromdimenziós felvételek is. A férfiak körében pedig igen keresettek voltak az aktokat és lenge öltözetû nõket ábrázoló képek - ilyen értelemben a sztereófotók világa jelentette a XIX. század pornóját.

Az 1900-as évek elején a képes újságok megjelenésével teret veszítettek a sztereófelvételek. A nagyközönség akkortól kezdve sokkal egyszerûbben és olcsóbban – egy magazin megvásárlásával – jutott hozzá az érdekes képi ábrázolásokhoz. Napjainkban fõként a térképészetben és az ûrkutatás terültén használják a sztereófotózást, mint eszközt. A most a Móra Ferenc Múzeumban látható kiállításon összesen több mint száz háromdimenziós fotográfiával találkozhatnak az érdeklõdõk, amelyek a 1800-as évek közepétõl a XX. század elsõ néhány évtizedéig mutatják meg a világot és Magyarországot. Ebbõl 13 felvétel érzékelteti, hogy déd és ükapáink nemzedéke – ha tehette – milyen típusú pucér nõket nézegetett. Az aktokon kívül számos ország, táj, népcsoport, társadalmi réteg múltbéli mindennapjaiba nyerhetünk betekintést a sztereófotók által.

Láthatjuk „testközelbõl” az emigráns Kossuth Lajost, IV. Károly koronázását vagy az elsõ világháború sérültjeit. A legmegdöbbentõbb sztereófelvétel az öngyilkos Teleki Lászlót ábrázolja. A különleges technikának köszönhetõen úgy érezzük, mintha magunk is jelen lennénk a politikus halottszemléjén.

Móra Ferenc Múzeum Szeged!