2024.04.25. - Márk

Gyanúsak a túl olcsó utazási ajánlatok

Az Egyiptom-specialista – még tegnap is ezzel a címmel jelent meg az elsõ anyag a google.hu-n, ha a keresõbe a Malda Tours nevét ütöttük be. Az elmúlt napok eseményei megmutatták, a cég abban specialista, hogyan kell az utasokat külföldön hagyni. Az igaz, hogy a honlapjukon már egy biztosító telefonszámát tüntették fel, ám hiába hívtuk, nem vették fel. Mit tehet az utas, hogy ne válasszon olyan irodát, amelyik „külföldön felejti” vagy nem nyújtja az elõre kifizetett szolgáltatást?
bohócdoktor vizit szja 1%

A szakmabeliek nem csodálkoztak azon, hogy a Malda Tours, ahogy önmagát hirdette: „az Egyiptom-specialista” csúfos véget ért. Hosszú távon ugyanis nem lehet jóval ár alatt utaztatni. Akik egy kicsit bepillantottak már alakuláskor az egyiptomi tulajdonú iroda magyar vezetésébe, azok látták, hogy a „magyar specialistájuk”, akire mint a nyitó-sajtótájékoztatón az arab tulajdonos elmondta, támaszkodni akarnak, már több irodát csõdbe vitt.

Szerencsére azonban a szigorú magyar elõírások olyan magas vagyoni biztosítékot írnak elõ a külföldi utakat szervezõ utazási irodák számára, amely biztosítja az iroda csõdje esetén, hogy az utasokat hazahozzák, hogy a befizetett, de meg nem valósult utazások árát visszatérítsék.

Aki azonban nem szereti ezeket az izgalmakat, és szeretné úgy megválasztani az utazási irodát, hogy ne érjék hasonló meglepetések, az mit tegyen? – kérdeztük Molnár Gabriellát, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnökét.

Elõször is érdemes megkeresni az irodánál a MUISZ emblémát, amely jelzi, hogy az iroda tagja a szervezetnek, ahová csak két korábbi rendes tag ajánlásával lehet bekerülni. Nyilvánvaló, hogy kétes hírnevû céget senki sem szívesen ajánl, hiszen a saját hírnevét vinné a vásárra. Mellesleg elnökségi ülésünkön nem minden beterjesztett irodát szavaznak meg a tagok és vesznek fel a MUISZ tagjai közé – mondta Molnár Gabriella.

Mielõtt egy út mellett döntünk, célszerû összevetni a hasonló utakat kínáló utazási irodák ajánlataival. Ha valami gyanúsan olcsó, ott érdemes résen lenni, hiszen ugyanazt a szolgáltatást sokkal olcsóbban nem lehet tisztességesen biztosítani. A Malda Tours 39 900 forintért kínálta útjait, amelyben benne foglaltatott a repülõjegy, a szálloda, a transzfer, a félpanzió egy hétre. Ugyanezért a konkurens irodák minimum tízezer forinttal többet kértek. Tehát feltétlenül figyeljünk az ár és érték arányára! – húzta alá Molnár Gabriella.

Ezt erõsítette meg Zám Tibor, a Best Reisen utazási iroda ügyvezetõ igazgatója is, hozzátéve, tartósan nem lehet veszteségesen utaztatni. Sajnos ez az eset az egész szakmának kelti a rossz hírét. Az utasok bizalmatlanná válnak, márpedig az elmúlt két évben amúgy is folyamatosan csökken a vásárlóerõ, miközben túl nagy a kínálat, sok a piaci szereplõ.

De hogyan elõzhetõ meg a baj? Mielõtt aláírnánk a szerzõdést és befizetnénk az út díját, érdemes az utazási szerzõdést tövirõl hegyire áttanulmányozni, az apró betût is elolvasni. Gyakran ugyanis ezek olyan kibúvókat tartalmaznak, amelyek jelentõsen mérséklik az utazási irodák felelõsségét, illetve sokszor próbálnak kibúvókat megfogalmazni a késõbbi kártérítés alól – mondta Molnár Gabriella.

Ám mit tegyünk, ha már befizettünk, és a helyszínen derül ki, hogy a szálloda messze van a tengertõl, a szoba a szuterénban található és nem a vízre néz?

Ilyenkor elõször próbáljunk hatá­rozottan fellépni a recepción. Ha nem járunk sikerrel, keressük a telepített idegenvezetõt, akinek feladata lenne ezt elintézni. Ám ha még mindig nem kapunk megfelelõ szobát, az ígért szolgáltatásokat, akkor vetessünk fel jegyzõkönyvet, amelyet két tanúval írassunk alá. Szerepeljenek benne a tanúk adatai, elérhetõségeik, ugyanis csak így hiteles. Hazaérkezésünk után haladéktalanul juttassuk el a jegyzõkönyvet az utazási irodához, amely 15-30 napon belül köteles válaszolni – mondta Molnár Gabriella, hozzátéve: azt tanácsolják tagjaiknak, hogy az utaspanaszokat empátiával, megértéssel kezeljék, és próbáljanak meg kompromisszumot kötni. Igaz, a tapasztalatok szerint a panaszok zöme túlzott, jóval nagyobb kártérítésre tartanak igényt, mint amennyi reális lenne.

Amennyiben az iroda nem tud megállapodni közvetlenül az utassal, akkor a kereskedelmi kamara mellett mûködõ békéltetõ testülethez fordul­hat, amelynek az esetek nyolcvan százalékában sikerül kompromisszumos megállapodást kötnie. Ha nem, akkor nem marad más, a bírósághoz kell fordulni a panasszal – mondta a MUISZ elnöke.

B. Mezei Éva