Egyiptom
Nagyrészt attól függ, hogy az ország melyik részére szeretnénk utazni. Júniustól augusztusig túl nagy a forróság Felsõ-Egyiptomban és Luxorban, ezekre a területekre legjobb télen menni.
A Földközi-tenger környéke nyáron a legzsúfoltabb. Kairóban viszont télen általában elég hûvös van, ezért a legjobb tavasszal és õsszel odautazni. Április és május a legideálisabb hónapok az egyiptomi utazáshoz, ekkor igazán kellemes az idõ, és még nem is túlzsúfolt az ország. Az ország klímája egész évben meleg és száraz. A decembertõl februárig tartó télen a napi átlaghomérséklet 2O °C körül van a Földközi-tenger közelében, míg Aswanban 26 °C. A téli estéken a homérséklet csupán 8 °C-ra csökkenhet. Alexandria a leggazdagabb csapadékban (évi 19 cm), míg Aswan szinte csontszáraz (2 mm évente). Márciusban és áprilisban gyakran fúj a khamsin szél a nyugati-sivatag felõl, akár óránkénti 15O km-es sebességgel. Az ország klimatikus viszonyai miatt a nyáron utazóknak célszerû felkészülni a magas hõmérsékletre. A Vörös-tenger fürdésre április-májustól október-novemberig alkalmas. A ruházat legyen könnyû, mûszáltól mentes. Télen, illetve a sivatagban éjszaka néha 10 fok alá is süllyedhet a levegõ hõmérséklete.
Márciustól májusig kiszámíthatatlanul lepheti meg az utazót a homokvihar, a khamszín.
Dél-Afrika
Nyáron, amikor nálunk tél van, nagyon nagy hõség uralkodik az országban, a hegyekben pedig rengeteg esõ hullik ilyenkor. A tavasz és a tél a legjobb idõszak. A turista látványosságoknál decemberben, januárban, áprilisban és szeptemberben óriási tömeg van és ilyenkor az árak is magasabbak. Az ország éghajlata száraz és meleg, amit az óceán közelsége és a magaslatok tesznek egy kicsit változatosabbá. A keleti országrész és Fokváros környéke a legcsapadékosabb, a Namíbiával határos sivatagos területek pedig a legszárazabbak. A déli partvidéken kellemes, szinte mérsékelt övi, a keleti parton viszont trópusi éghajlat uralkodik.