
1951 elõtt Vas megyéhez tartozott. Északról Magyargencs, délrõl Szergény, délkeletrõl Békás és Mezõlak, nyugatról Kemenesmagasi határolja. Csaknem teljesen sík, kavicsos dombháton és a Marcal árterébõl kiemelkedett homokszigeten, teraszokon szántóföldek, akácosok, rétek váltakozva terülnek el. A hõgyészi táj természetes növénytakarója a lombhullató erdõ, ligetes rétekkel és lápi növénytársulásokkal. Az összefüggõ erdõk még a múlt században is lenyúltak a falu széléig. A természetes növénytakaró már csak jelentéktelen kis foltokban található meg, erdeink irtás utáni mesterséges telepítések tájidegen nyárosokkal, akácosokkal. A cserjék és az aljnövényzet, de a Marcal-völgy lápi növényei között sincsenek különleges védett növényeink. Erdeink, mocsaraink állatvilága a tájra jellemzõ vadfajokat tartalmazza.
A civilizáció terjedése miatt sajnos eltûnt környékünkrõl a medve, a hiúz, a réti farkas, vadmacska, hód, hermelin, vizeinkbõl a csikhal, mocsarainkból a gazdag lápi madárvilág. Tovább él területünkön a vaddisznó, szarvas, õz, róka, borz, menyét, görény, vadnyúl stb. Madaraink a háziveréb, a seregély, a szarka és a varjúfélék kivételével szigorú védettséget élveznek.
Kemeneshõgyész nevének eredete
A község nevében a szógyök, az alapszó a hölgy. Az õsi hölgy szavunk egyik jelentése a menyétféle állatok gyûjtõneve volt, sõt a honfoglalás körüli idõkben már a „nõ” jelentése szorult háttérbe, és fõként a menyétfélék, pontosabban egy menyétféle, a hermelin megnevezésére használták. A hermelin bundája még ma is az egyik legértékesebb prém. A hermelines gallér, köpeny, palást pedig mindig fõúri, királyi viselet volt.
Heckenast Gusztáv: Fejedelmi szolgálónépek a korai Árpád-korban címû tudományos értekezésében azt fejtegeti, hogy a halász, hódász, kertész, méhész… stb. képzése szerint a hermelin (tehát hölgy) vadászt hölgyésznek nevezték. A tudós nyelvész, történész sok adattal bizonyította, hogy Hõgyész, feltûnésekor udvarnokok faluja, királyi hermelinvadászok alapították nem sokkal Szent István államalapítása után.
Hõgyész neve elõször a tatárjárás után 1271-ben jelenik meg hivatalos okmányon, de itt még csak utalás van a lakóira. 1290-ben IV. László anyjának, Erzsébet királynénak egy terjedelmes adománylevelében találkozunk elõször a falu nevével.
Vas vármegye monográfiája 1898-ban Kemenes-Hõgyész formában említi a falut, ez a változat 1906-ig fordul elõ hivatalos papírokon; ezt követõen már csak az egybeírt írásmóddal találkozunk.
A Kemenes még az õsi szlávok névadása, az ó-szláv kameny szóból származik, melynek jelentése kõ, kavics.
A feljegyzések tehát elõször 1290-ben említik Kemeneshõgyészt, 1345-ben az eddigi királyi birtokot az Osl nembeli Domonkos macsói bán kapta, s a XV. században is e nemzedékbõl származók birtokolják. Hõgyészt kétszer is donációként kapta Nagy Lajos királyunktól az Ostffy család õse, a leányág számára.
A török portyázók pusztításairól csak tömör utalásokból tudunk, de tény, hogy a lakosság mindannyiszor felépítette hajlékait. A Pallas Nagylexikon 1891-es dátummal 1160 magyar lakost említ, az 1914-ben megjelent Révai Nagylexikon szerint 1290 személy lakja a falut. Egy 1984-es felmérés 816 lakost említ, a mai valóság: 540. A születési rekord 1853-ban volt, 112 gyerekkel, a mélypont 1936-ban, 17 gyerek. 1832-ben 193 áldozata volt a kolerának, 4-5 (vagy több) temetés naponta!
Az utcáknak 1950-ig nem volt nevük, csak a Sutton és a Betekincs volt megnevezve. Az utcák és az utak mélyebben feküdtek, mint most, földutak voltak, csak a fõ utcát (hosszi utcát) és a magasi utat borította kavics. Pápa felé a Marcal-völgyön keresztül négy fa hídon lehetett átjutni. 1930 után kezdték az utakat bazalt-zúzalékkal borítani, és ekkor épültek az elsõ beton hidak is. Ezek olyan keskenyek voltak, hogy csak egy szekér fért el rajtuk. Hõgyészen a férfiak sötétkék vagy barna posztóból készült, cifrán kivarrott mellényt hordtak, melyen a díszítést piros, sárga, kék és zöld selyemmel varrták. A gomblyukak különbözõ színnel voltak kivarrva. A dolmány sötétkék posztóból készült, télen bekecset és szûrt vettek magukra.
A hõgyészi asszonyok is a sötétkék színû ruhákat szerették, amelyre télen ibolya színû nagykendõt terítettek. A lányok ruháikban a legtarkább színeket keresték, amelyhez réklit (bajkót) hordtak. A blúzt repülõnek nevezték. Ruhájuk színét az ünnepekhez kötötték. Karácsonykor piros posztó, Mária-ünnepeken fehér, húsvétkor kék, húsvét hétfõn barna ruhában mentek a templomba.
A falu legnagyobb birtokosa a Radó család. A 2800 hold szántóföldbõl 1500 hold volt az övék. Pannonhalmi iratok alapján valószínû, hogy Radó nádor a család megalapítója. A család egyik ága Erdélybe vándorolt, s tagjai Gyõr-Monostoron, s egyebütt legelõkelõbb családi rokonsággal bírtak. A dunántúli Radók nemességét családi hagyomány szerint 1205-ben II. Endre király megerõsítette. A XVI. században a család már nem csak Gyõr-, de Sopron- és Veszprém vármegye birtokosai között is szerepel.
A család utolsó tagja Radó Elemér, aki utód nélkül halt meg 1936 körül. Vele együtt Radó Kálmán és felesége, Vimmer Lujza a kemeneshõgyészi temetõben nyugszanak.
200 hold feletti birtoka volt a Háczky és a Berzsenyi családnak. Rajtuk kívül még 30 nagygazda osztozott a maradék földeken.
Hõgyész lakosságának 80%-a nincstelen zsellér, cseléd volt. Többségüknek saját háza sem volt, lakásukat is a gazdáktól bérelték. A zsellérházak hosszú épületek voltak közös udvarral (hosszúudvar). 7-8, de nem ritkán 13 család lakott egyetlen tetõ alatt. A lakások elõtt istállók és sertésólak voltak.
Embertelen körülmények között, elképesztõ nyomorúságban éltek, szó szerint látástól vakulásig dolgoztak. Nyáron hajnali háromkor keltek, 16 óra volt a munkaidõ. A fiatalok Szélmezõ - pusztára is eljártak dolgozni.
A község közigazgatásának élén a század elsõ felében egy 28 tagú elöljáróság állott, amelyet a községi gazdák választottak maguk közül, a zselléreknek ebbe nem volt beleszólásuk. A testület élén a bíró állt, a képzett államigazgatási szakember a jegyzõ volt. Az iskolában a hatalmas osztálylétszámok ellenére maradt erejük a tanítóknak arra is, hogy énekkarokat vezessenek, színdarabokat taníttassanak és mutassanak be. A tarisznyás, palatáblás, gyakran mezítlábas gyerekek megtöltötték az olajos padlós tantermeket és a négy-hat üléses öreg tintatartós padokat. Sok tanuló félanalfabétán maradt ki az iskolából, mivel a nagyobb gyerekek csak télen jártak iskolába, tavasztól már vára õket az otthoni és a mezei munka.
Ezekben az években még gyakori volt 8-10 gyermek egy családban. A szegényebb helyeken általános volt, hogy csak a kicsik és a lányok aludtak a lakásban, a nagyobb fiúk az istállóban ágyaztak meg maguknak, a jászolban töltötték az éjszakát. A fiúk, amint lehetett elszegõdtek tehenet, birkát õrizni, vagy könnyebb mezei, házkörüli munkára "kisszolgának”.
A 12-13 éves zsellérlányok a közeli városokba, fõként Pápára kerültek szolgálónak, cselédnek jómódú polgárcsaládokhoz.
A századforduló lakóházai még tömésbõl készültek. Az alapot és a sarkokat kõbõl építették, ezt a szergényi kõfejtõbõl szerezték be. A falak agyag és pelyva keverékébõl készültek, ezt volt a tömés. A tetõ korábban nádból vagy zsupból (rozsszalmából) készült, de száz éve ezekbõl már csak 8-10 volt a faluban, a sok tûzeset miatt a cseréptetõ terjedt el. A lakások alja döngölt föld volt, berendezésük szegényes, de célszerû, egy részüket a lakók maguk készítették.
Evangélikus templom
1784-1787 között épült, késõ barokk stílusban. Egyhajós, egyenes záródású épület. Háromszintes órapárkánya, hegyes gúlasisakos tornya 1906-ban épült. A belsõ teret fakarzat övezi. Fõoltára XIX. századi, klasszicista. Az evangélikus lelkészlak udvarán látható Beliczay Jónás táblaíró, egyházi énekszerzõ, író és esperes-lelkész síremléke. Elsõ világháborús emlékként egy kronológiai tábla látható.
Római katolikus templom
1786-ban épület barokk stílusban egy korábbi templom helyén. A torony romantikus stílusú, a860 körül készült el. A templom egyhajós, egyenes záródású szentéllyel, sekrestyével és oratóriummal. Csúcsíves bejáratát két-két korinthoszi fejezetes féloszlop keretezi. A templombelsõben késõ barokk stílusú a szószék, a padok és a keresztelõkút. Udvarán elsõ világháborús emlékkereszt látható. Szomszédságában van a második világháború hõseinek közös emlékmûve, vörös faragott kõ, s rózsaszínû márványtábla 26 névvel.
Egyéb épületek
Második legrégebbi épületünk a katolikus plébánia, amely szintén állt már 1695-ben. 1803-ban újították fel, de ekkor még nádtetõt kapott. A századfordulón már cseréptetõvel találjuk, nagyjából a mai állapotában. Harmadik legrégebbi épületünk a katolikus iskola, amely 1700-ban épült a tanítói lakással együtt. Ezt 1804-ben újították fel, akkor már cseréptetõvel. 1872-ben készült el az evangélikus iskola, annak tanítói lakása és a lelkészlak.
A felsoroltakon kívül állt már 1900-ban a Radó-kastély, a zsidók imaháza (Tisler-ház), a falu közepén a Berzsenyi-ház, a Gömbös-ház, a hegyút sarkán a Csébi-ház, és Tompa Zsiga háza, amit a külföldi tulajdonos eldózeroltatott. Ezeken kívül a község többi háza 100 évesnél fiatalabb.
Kemeneshõgyész napjainkban
Kemeneshõgyészen jelenleg 540 lakos él. Két nagyobb vállalkozás található a faluban: az Agro Kft. és a Palotás-Mix Gumiipari Kft. Két vegyesbolt, valamint egy presszó elégíti ki a lakosság szükségletét. A kastélyban könyvtár, mögötte pedig kispályás labdarúgó pálya áll az olvasni illetve sportolni vágyók rendelkezésére.


