2024.03.19. - József, Bánk

Brüsszel: unalmas kisváros, vagy pezsgõ multikulturális központ?

Brüsszel: unalmas kisváros, vagy pezsgõ multikulturális központ?
Van, aki szerint Brüsszel unalmas kisváros, mások szerint pezsgõ multikulturális élete izgalmasan sokszínû. Sorozatunk Európa nagyvárosait, az ottani élet- és munkakörülményeket mutatja be.

Brüsszelben meg kell tanulni élni – hangoztatják sokan a városról. Amikor valaki elõször jár ott, nem érti, hogyan lehet valaki szerelmes Brüsszelbe. Ugyanakkor egy kis idõ után sokan imádják a belga fõvárost, és élvezik az ottani életet. A város sokféle arcot mutat: a központban kedves, középkori házak, míg a távolabb esõ európai uniós negyed már modernebb és jóval ridegebb.
bohócdoktor vizit szja 1%

A tõsgyökeres belgák szinte alig találkoznak az Európai Unió intézményeiben dolgozókkal, a város ugyanis teljesen különálló kerületekre oszlik. A belváros a szegényebb rétegeké maradt, míg a tehetõsebbek kiköltöztek a gyönyörû kertvárosokban. A fiatal EU tisztségviselõk általában kevésbé szép városrészekben laknak, míg a tehetõsebb és fontosabb pozíciót betöltõk már a kertvárosi részben élnek. Az arab negyed külön világ.

Az irodai negyed és a pályaudvarok környéke veszélyes éjszaka, de minden más negyed alkalmas az új otthon kiválasztására az úgynevezett belsõ gyûrû mentén. Sokan választják az EU-s intézmények közelében levõ lakásokat, ezért ezek elég drágák is. Felkapottabb városrészek közé tartozik még Woluve, Montgomery, Parc Cinquantaire Ixelles, Etterbeek, St. Josse, St. Gilles és Uccle.

Élet Brüsszelben

A repülõtérrõl fél óra alatt juthatnak be a városba busszal vagy vonattal a Brüsszelbe érkezõk. Aki taxival szeretne utazni, készüljön fel rá, hogy jóval többet kell fizetnie érte, mint itthon. A kilencszázezer lakosú városban három metró és buszok szállítják az utasokat. Autóval nehéz közlekedni, gyakoriak a dugók.

Az 1,2 euróba kerülõ vonaljegyek fél órára szólnak, csak egyszer lehet átszállni. A tíz darabos tömbjegy 9,8 euró, a havi bérlet 35 euróba kerül. Az éjszakai közlekedés nehézkes, körülbelül annyira, mint Budapesten, vagyis a fõútvonalakra korlátozódik. Bõvebb információ a brüsszeli közlekedési vállalat honlapján található.

Egy hónapra legalább 1200 euró szükséges a megélhetéshez. A csatlakozó országokból jövõ új EU alkalmazottak miatt folyamatosan emelkedik a brüsszeli lakások bérleti ára. Jelenleg egy 50 négyzetméteres lakást körülbelül 500 euróért lehet bérelni az uniós tisztségviselõk által lakott negyedben.

Az élelmiszerek nem sokkal drágábbak, mint Magyarországon, sõt az alapélelmiszerek nagyjából ugyanannyiba kerülnek. Érdemes a GB vagy az ALDI üzletekben vásárolni, ezek a legolcsóbbak. A Del Haize boltok drágábbak, de különleges élelmiszerek is kaphatók.

Ha valaki étterembe vágyik, 12 euróért már kap egy ételt és egy italt is. A gyorsétteremláncok közül a francia Quick és az amerikai McDonald’s várja a Brüsszelben élõket. Népszerûek még a gazdagon megpakolt bagettszendvicseket áruló pékségek vagy kioszkok, 2-4 eurót is elkérnek egy szendvicsért. A Budapesten is kedvelt gyrost sem kell sokáig keresnünk Brüsszelben, 3,5 eurót kell fizetnünk érte.