
A kitalált Széplak (Fairview) városában, a Lila akác közben játszódó sorozat négy feleség életét követi nyomon, míg a háttérben több rejtély bontakozik ki, ami férjeiket, barátaikat és szomszédaikat érinti. A híres utca a Colonial Street az Universal Studió része, amely Los Angeles külvárosában található. A stúdióváros nagysága területileg egy magyar megyeszékhely nagyságával egyezik meg. A híres utca elõször 1950-ben került a filmvászonra. 1964-ben ebben az utcában forgatták a Psycho címû filmet. Ekkor még csak néhány ház állt itt, és azok is csak egyik oldalon, így az utca másik oldalán a technikai személyzet tudott elbújni egy-egy forgatás alkalmával.
Az utcában állt egy "mû" kastély is, amelyet a Született Feleségek 2. évadjának kedvéért (amikor érezhetõ volt a sorozat sikere) lebontottak, hogy Széplak tökéletes utcája kiteljesedhessen.
1981-ben az Universal felhúzott egy újabb házsort az utca túloldalán, így már a Colonial alkalmas volt arra, hogy önálló városrészként jelenjen meg a képernyõn, illetve a filmvásznon. Az utca adott otthont a horror klasszikusnak a Rémálom az elm utcában címû filmnek is, és persze a tökéletes kertvárosi idillt egy családi moziban teremtette meg a Beethoven címû filmben.
Az utcában volt egy templom is, amelyet több alkalommal láthattunk a Gyilkos sorok címû sorozatban, de a Született Feleségek 2. évadja után azt lebontották, és a szõke ingatlanügynök Edie házát húzták fel a helyébe. A 2. évadtól egyre többet lehetett látni az utcát, így azt teljesen a Lila akác köz képére formálták. Ehhez néhány más közeli díszletet le kellett bontani, mert nem nézett volna jól ki, ha egy New Yorki-i házsor, vagy a Big Ben tornya a képben van. Ezeket lebontották, így a 6. évadban már távoli képet is lehetett mutatni a Lila akác közrõl.
A sorozat készítõi a sikeres évadok után kizárólagosságot kértek a terület használata kapcsán, így 2004 óta csak részben tûnt fel más filmekben, sorozatokban ez a helyszín.
A nyolcvanas, kilencvenes években sûrûn használt terület volt ez az utca. Csak néhány film és sorozat, amely itt játszódott: Sliders, Az új Lessie, A szörnyecskék, Matlock, Gyilkos sorok, Casper, Deep Impact, Buffy a vámpírok réme, Bérgyilkos a szomszédom, és az Apák napja.
Szép házak, de csak külsõleg!
A tökéletes utcában álló házak belül teljesen üresek, és a forgatások alkalmával csak a külsõ jelenetek felvételéhez használják õket. A Született Feleségek esetében is, a belsõ jeleneteket a több kilométerrel arrébb lévõ Universal Centrumban veszik fel.
Aki Los Angelesben jár az Universal Parkban nézze meg ezt a külsõ díszletet!
Szöllõsi Gábor | Utazunk.com







