A homokbuckákon kialakult borókás-nyáras erdõk számos ritka növény- és állatfajnak adnak élõhelyet. A Kiskunsági Nemzeti Park bugaci területének bejárata a Karikás csárdánál található, itt vásárolhat a látogató belépõt és információs kiadványokat.
A bejárat közelében a régmúltban használatos, nádból és fából készült pásztorépítmények hû másait láthatjuk. A pusztára gyalogosan, vagy lovas kocsin lehet bejutni.
A puszta - mint sajátos szépségeket kínáló táj - pásztorhagyományaival, különleges lovas programjaival, a szinte határtalan lovaglási lehetõségeivel az apró, hófehér falú tanyák között, magával ragadja az idelátogatót.
A homokpuszta és a kijelölt túraútvonalak szabadon, az õsborókás csak szakvezetõvel látogatható. Gépkocsival a puszta területére behajtani tilos, parkolás a fõbejárat mellett. Kisvasúttal a Móricgáti tanyák állomásról is megközelíthetõ.
Bugacpusztától 3 km-re található Bugac település, ahol kedves és segítõkész helybéli emberekkel találkozhatunk, illetve huzamosabb ott tartózkodás esetén szállást kereshetünk.
Bugacpuszta nagy idegenforgalmi vonzerõvel rendelkezik, már a századfordulón megkezdõdött ennek a különleges tájnak a felfedezése. A múlt században a kecskeméti polgármester kezdeményezésére több neves író, költõ, festõmûvész kereste fel Bugacpusztát. 1895-ben látogatott el a híres természettudós és országgyûlési képviselõ, Hermann Ottó, aki nagy szakértelemmel tanulmányozta a puszta néprajzi értékeit, a nomád pásztorélet titokzatos világát. 1896-ban az õ kezdeményezésére az Ezredévi Kiállításon is bemutatásra került a bugaci pásztorélet. Ezután vált ismertté Bugacpuszta. Ezen természeti és néprajzi értékek megóvása érdekében alakult meg 1975-ben a Kiskunsági Nemzeti Park. A természet védelme olyan kuriózumokat örökített át a mútból, mint az Õsborókás, a sík területek vadvirágokkal díszített legelõi, a régi pásztoréletet idézõ építmények és a szabadon legelészõ õshonos állatok. Ezekkel az értékekkel ismerkedhetnek meg a helyszínen szervezett programok során.