2024.04.18. - Andrea, Ilma

Dominika, az álomköztársaság

Dominika, az álomköztársaság
Ha belenézünk akármelyik utazási iroda kínálatát szinte biztos, hogy ebbe az országba indít valamilyen formájú utazást. Ez nem csoda, hiszen valóban ez a hely a turisták számára van kitalálva. Kolumbusz fedezte fel 1492 decemberében fel Hispaniolát, melynek keleti részén található a karibi térség második legnagyobb országa.
bohócdoktor vizit szja 1%

Fõbb exportcikkei: a cukor, rizs, kávé, kakaó. Területe 48400 négyzetkilométer. Santo Domingot az ország fõvárosát az amerikai földrész elsõ települését Kolumbusz alapította. A város az egész kontinens gyarmatosításának csomópontja lett.

A Dominikai Köztársaság a legkülönbözõbb termeszéti jelenségekkel büszkélkedhet. Találhatunk itt gyönyörû tengerpartokat mesebeli pálmafákkal, aki azonban beljebb merészkedik a sziget középe felé, rálelhet az Antillák legnagyobb hegycsúcsára a Pico Duarte -ra (3175 m)agy akár egy gazdag élõvilággal megáldott tóra a Lago Emiquillora. A gyarmatosítás idõszakában az ország a spanyolok központja volt és ez érezhetõ is sok helyen, de fõleg Santo Domingoban.

Mivel az ország egy turistaparadicsom, ide nem éppen a kulturális értékek miatt jönnek az emberek. Ezt a helybeliek is jól tudják és nem is próbálnak múzeumokat létesíteni. Az egyetlen komolyabb látnivaló a fõváros óvárosa. Egykori politikai jelentõségét tükrözi a történelmi rész, ahol a XVI. Század elején számos késõ gótikus stílusú épületet emeltek. Természeti katasztrófákat, kalóztámadásokat, tûzvészeket túlélve, Amerika meghódításának korai fázisából mint egyedülálló épületcsoport maradt fenn. Amerikai földön itt épült az elsõ katedrális, az elsõ kórház, az elsõ kolostor, az elsõ pénzverde és az elsõ egyetem. 1504-ben püspöki székhely lett. Bár Mexikóváros magának vindikálja a jogot, hogy a spanyol gyarmatvárosok példaképe legyen, mégis Santo Domingo valósította meg elõször várostervezésben a központi elhelyezkedésû tér körül derékszögben épített utcahálózatot.Ez késõbb az egész amerikai kontinensen mint tipikusan spanyol elrendezés vált ismertté. A város legjelentõsebb egyházi épülete a román, gótikus és reneszánsz stílusjegyeket ötvözõ Santa María la Menor katedrális1521 és l541 között épült. Állítólag itt nyugszanak Amerika híres felfedezõinek földi maradványai. Az angol kalóz Sir Francis Drake rajtaütésével, aki 1586-ban kifosztotta és felgyújtotta a várost, felgyorsult Santo Domingo hanyatlása.

Véleményem szerint, aki gond nélküli kikapcsolódást szeretne a Karib-szigeteken, válassza a Dominikai Köztársaságot, de ha kulturális élményekre is vágyik, számára nem ez az ideális úticél.

A Dominikai Köztársaság Magyarországon akkreditált, vízum kiadására jogosult nagykövetsége Bonnban található (53177 Bonn, Burgstrasse 87., tel.: 49-228-36-4956, fax: 49-228-35-2576).

Turista célú beutazás esetén nem vízum, hanem a 15 napos tartózkodásra feljogosító, helyben hosszabbítható ún. "Turista kártya" beszerzése szükséges. A Turista kártya Dominika bonni nagykövetségén vagy érkezéskor a repülõtéren is beszerezhetõ.

Jó utat kíván az utazunk.com!