2024.04.23. - Béla

Dunaszeg

Dunaszeg
Dunaszeg a Szigetköz szívében, Gyõr belvárosától 15 kilométerre elhelyezkedõ település. A Mosoni-Duna partján terül el, annak egy szegletében, innen származik a falu elnevezése is.

Az 1954-es árvíz után a falu teljesen újjáépült. A régi házak emlékét összesen két lakóház õrzi, melyek közül az egyik védetté lett nyilvánítva. Dunaszeg lakóinak lélekszáma 2009-ben már elérte a 2000 fõt. Folyamatosan nõ a lakosság száma, köszönhetõen annak, hogy eladó építési telek mindig van a településen.
bohócdoktor vizit szja 1%

Az óvodáskorú gyerekeket egy 2003-ban épült korszerû épület várja, amely konyhával és étteremmel is ellátott. Az iskola 8 osztályos, korszerû felszereltséggel rendelkezik, benne kiváló szakmai munkával oktatják, nevelik az idejáró gyermekeket. Az iskolához tornaterem és mûanyagborítású pálya is tartozik. A községben mûködõ civil szervezetek a környéken, a megyében, sõt országos szinten is ismertek. A faluban orvos (felnõtt, gyerek), védõnõ, gyógyszertár is mûködik.

Az itt élõ és dolgozó emberek rendületlenül fáradoznak a falukép szépítésén, az infrastruktúra minõségének javításán, a meglévõ és létesülõ vállalkozások fejlesztésén. A nyugodt, gyönyörû természeti környezetben elhelyezkedõ, azonban a nyüzsgõ várostól nem messze található településre méltán érdemes ellátogatni.

Dunaszeg vonzerejét elsõsorban természetes környezete adja, de számos más látványosság is megtekinthetõ.

Római Katolikus Templom

A falu a Hédervári-Viczai uradalomhoz tartozott és Viczai Terézia grófnõ a török idõkben sokat szenvedett, régi romos templom helyett újat építtetett barokk stílusban, amit azóta némileg átalakítottak. Az elmúlt években az épületen pedig külsõ és belsõ felújítást végeztek. A dunaszegi templom az egyik legszebb állapotban lévõ szigetközi templom.

A templom mellett található kegyeleti park eredetileg 1962-ig szolgált temetkezési helyül. Az Önkormányzat engedélyezett terv alapján, a temetõ helyén 2003-ban kialakította a jelenlegi Kegyeleti Parkot.

Kiskép

Szerte a Kisalföldön található képoszlopok egyik sajátosan szép változata a homokgödöri Kiskép. Alapelemei hasonlóak a többi négyzetes hasábot mintázó, cseréppel fedett képoszlopokéhoz, de a sarkaihoz illesztett oszlopok és a rájuk boruló tetõ révén már önálló építmény-nek tetszik, és a valóságosnál tekintélyesebbnek tûnik. Ez a megoldás tökéletes védelmet nyújtott a fülkében elhelyezett képeknek, amelyek Szent Vendelt, Szent Flóriánt, Szent Borbálát és Havas Boldogasszonyt ábrázolták. Klasszicizáló formájával, szép környezetével és önálló építészeti megjelenésével figyelemreméltó alkotás.

Morotva-tó

Alsó-Szigetköz jellemzõ tájképi eleme az élõ vizeket kísérõ holtágak és morotvák sora. Ennek szép élményt nyújtó példája a Dunaszegi-tó, melynek patkó alakja már elárulja, hogy egykor a Mosoni-Duna kanyarulata volt. A meder nyílása feltöltõdött, fokozatosan elzárult és a hajdani, erõtõl duzzadó Duna-ág holtággá változott.

Az elmúlás erõi azonban nem pihennek, és szüntelenül rakódik le a meder fenekére a por, az iszap és az elhalt növények maradványai. A nádas feltarthatatlanul nyomul befelé, egyre nagyobb felületet rabol el a nyílt víztükörtõl. A legmélyebb szakaszon békalencse-hínár, a sekélyebb részeken a gyökeres hínár és a tündérrózsa hínár él. Vize már nem folyik, megcsendesedett, ráborulnak a vízitök széles levelei, s közöttük itt is, ott is, tündérrózsák dugják elõ hófehér fejüket.

Mosoni-Duna

A zöld galériaerdõ alagútjában a lassan áramló Mosoni-Duna a vízitúrázók paradicsoma. Nyaranta a Rajka és Vének között csónakázók százai pihennek meg a Duna Gyõr felöli szakaszán. A galériaerdõvel kísért fövenyes parton a tûzrakóhely mellett padok, asztalok várják a vízitúrázókat. A táborhelyet az önkormányzat gondozza. A gáton túl húzódik a folyót hol elhagyó, hol megközelítõ, a Szigetközt átszelõ országút, a túrázóknak könnyû vízre szállási lehetõséget biztosítva. A táborozási lehetõségekrõl információt a polgármesteri hivatalban lehet kapni.