2024.04.26. - Ervin

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur városa már rég kinõtte az iszlám kisváros szerepét, és Ázsia egyik legdinamikusabban fejlõdõ városává vált. Pedig sokáig az elnyomás terhétõl szenvedett nemcsak Kuala Lumpur, hanem egész Malaysia. Az angol birodalomból a Japán elnyomás szakította ki, majd a háború után ismét a Brit Birodalom fennhatósága alá került. 1957-ben végül kivívta függetlenségét, békéjét azonban nem. Véres polgárháború kezdõdött a hatalomért, nem kevés etnikai fennhanggal.
bohócdoktor vizit szja 1%

1963-ban a két észak-borneói állam és Szingapúr belépett a Maláj Államszövetségbe, utóbbi azonban gyorsan távozott is onnan. Malajzia békés útra lépett, és hihetetlen gazdasági fellendülésnek indult.

Az etnikai ellentétek is elsimultak, a kínaiak a gazdaságra, a malájok pedig a politikára helyezték a fõ hangsúlyt. A 21 milliós ország 62%-a maláj, 30%-a kínai, és jelentõs indiai kisebbség is él itt. Sokáig itt állt a világ legmagasabb épülete, a Petronas 88 szintes, 452 méter magas ikertornya, amelyet a nemrég épített tajvani felhõkarcoló pár méterrel letaszított a trónról.

Szerencsére ide sem kell vízum a beutazáshoz csak a határon kell kitölteni egy rakás papírt. Vigyázzatok a valuta nyilatkozatra, hivatalosan nem lehet 1000 RM-nél többet bevinni az országba. Egyéb valutát azt lehet, de Ringitet nem. Ezt mi egyszer megszívtuk Borneóra menet. Elõre váltottunk pénzt Szingapúrban és azt mind be is írtuk.

Minden jelentõsebb városba olcsón és kényelmesen lehet eljutni távolsági busszal. A buszvállalatok magán kézben vannak, így egy pályaudvarról különbözõ busszal lehet ugyanoda elérni. Az indulási idõ az nem szentírás errefelé. Ha nincsenek elegen akkor még vár egy kicsit a sofõr, viszont ha az ülõhelyek elfogytak már indul is. Itt még nem utaztam olyan tömött buszon mint Pest és Szekszárd között a Deák térrõl induló 4.20-ason (páran talán tudják mirõl beszélek). Jelentõsebb ünnepek elõtt elõre érdemes jegyet venni mert ottragadhatsz a városban (pl kínai újév vagy Hari Raja környékén).

Nagyobb távolságokon a busz legalább egyszer megáll egy kajáldánál. A távolsági buszokon az ülések tágasak, kényelmesek, a busz légkondis és többnyire kung fu videóval vagy maláj karaoki videóval szórakoztatják az utazó közönséget.

A városokból kisebb falvakba vagy más közeli városba vezetõ buszok már nem légkondisok nem ennyire kényelmesek és nem túl tiszták (például Tapahból Tanah Rataba) de annál olcsóbbak.

Elsõsorban szigeteirõl, homokos tengerpartjairól, búvár paradicsomairól és dzsungeleirõl híres. A szigetek közül messze a legismertebb, legfelkapottab Tioman, ahol mi eddig kétszer voltunk. Igaz ez a legismertebb, de a keleti parton több aprób, csendes sziget található, amik egyre jobban felkészültek a túristák fogadására (sajnos vagy szerencsére ??) Timanról bõvebben.

A nyugati tengerpart nem olyan szép, tiszta, de az északi pontján Langkawit nagyon nyomja a maláj turisztikai hivatal. Ezen a szigeten például adómentes az alkohol és külföldiek egy nap alatt összeházasodhatnak (tiszta Las Vegas). Ezen kívül azért még maga a sziget sem rossz. Langawiról bõvebben.

Dzsungelek tényleg vannak de már csak Nemzeti parkokként, védett területen. Mint azt a 2000 nyarán Borneón tett utunkon tapasztaltuk, ami nem védett azt már legalább egyszer végigirtották. A kivágott területek nagy részét olajpálmákkal ültették be. Itt az eredeti élõvilág az oráng utántól a rovarokig szinte mind kipusztult. Azon a területen amit nem ültettek be szintén hatalmas, visszafordíthatatlan károkat okoztak.

Mi Borneón a Mulu Nemzeti Parkban, Sabahon a Kinabalu Parkban és a sepiloki oráng után rezervátumban jártunk. Ezekrõl részletesebben az útleírásokban olvashattok.

Petronas torony

Kuala Lumpur leghíresebb építménye a Petronas torony, amely 452m-el a világ legmagasabb ikertornya, a város központi része, az Arany-Háromszög felhökarcolói fölé magasodik. Az ikertornyot üveg és rozsdamentes acél burkolja, 88 emeletes, a 41-42 emeleten híd köti össze a tornyokat.

Kellemes utazást kíván az utazunk.com!